Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprasza na kolejną wystawę czasową, prezentującą historię młodej żydowskiej dziewczyny, która stara się dokumentować swoje zmagania z wojenną rzeczywistością poprzez prowadzenie pamiętnika. Ekspozycja stanowi unikalne narzędzie edukacyjne, które może ułatwić percepcję II wojny światowej i samego Holokaustu.
Od 23 marca do 7 maja można będzie obejrzeć w Muzeum Miasta Turku wystawę zatytułowaną „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”. Wypożyczona została z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.
Wystawa prezentuje historię młodej dziewczyny, która stara się dokumentować swoje zmagania z wojenną rzeczywistością poprzez prowadzenie pamiętnika. To wzruszający zapis życia i dorastania w łódzkim getcie i świadectwo żydowskiej dziewczynki, która straciła rodzeństwo i rodziców, ale mimo chwil zwątpienia nie straciła nadziei. Autorka zapisanego na 112 pożółkłych kartach pamiętnika pochodzącego z getta łódzkiego przez długi czas pozostawała anonimowa, lecz dzięki staraniom wielu historyków i badaczy z USA, Polski i Izraela udało się ją zidentyfikować. Jest to Rywka Lipszyc, która urodziła się 15kwietnia 1929roku w Łodzi. Jej rodzina mieszkała przy ulicy Południowej 43 i była, jak wszyscy mieszkańcy Łodzi, świadkiem wkroczenia do miasta wojsk niemieckich 8września 1939roku. Już od pierwszych chwil towarzyszyło im przerażenie spowodowane brutalnością sił okupacyjnych wobec ludności żydowskiej i systemem wprowadzonych zakazów. Wojna przerwała także jej edukację. W kilka miesięcy później, decyzją władz okupacyjnych, ludność żydowska została zmuszona do zamieszkania w utworzonym w lutym 1940getcie.
Ekspozycja stanowi unikalne narzędzie edukacyjne, które może ułatwić percepcję II wojny światowej i samego Holokaustu. Rywka staje się przewodnikiem w świecie chaosu, upadku wartości, cierpienia i śmierci. Dzięki perspektywie biograficznej odbiorcy łatwiej jest przybliżyć się do przeszłości i utożsamić z bohaterką opowieści.
24 marca (piątek) o godz. 18.00 otwarcie wystawy połączone z prelekcją on-line pt. Historia Rywki w świetle praw człowieka, którą poprowadzi dr Katarzyna Suszkiewicz, kierownik działu edukacji w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie oraz współautorka wystawy.