Niemal za każdym razem, w związku ze zmianą czasu, czy to z letniego na zimowy, czy odwrotnie, pojawia się to samo pytanie: przestawiamy zegarki godzinę do przodu czy do tyłu? My podpowiadamy. Dzisiaj w nocy wskazówki cofamy z 3.00 na 2.00. To na pewno dobra wiadomość dla śpiochów, którzy zyskają godzinkę na błogi sen.
Zmiana czasu z letniego na zimowy jest zdecydowanie bardziej lubianą przez Polaków ze względu na fakt, że mogą pospać godzinę dłużej. Zwolenników nie martwi fakt, że dodatkowa godzina snu rano oznacza krótszy dzień i ciemny wieczór. Na przestawienie się – według specjalistów – organizm potrzebuje około tygodnia. Niektórzy skarżą się na problemy z koncentracją, rozdrażnienie, czy nadmierną senność.
Jeszcze w 2019 roku Parlament Europejski przyjął regulację, że ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi 25 października 2020 roku, a czasem, jaki miał pozostać z nami na stałe miał być czas letni. Między innymi pandemia COVID-19 spowodowała, że zapowiadane zmiany nie zostały wdrożone.
A dla przypomnienia. Czas zimowy zmienia się na czas letni w ostatnią niedzielę marca danego roku. Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026, czas z letniego na zimowy będziemy zmieniać: 2022 r. - 30 października, 2023 r. - 29 października, 2024 r. - 27 października, 2025 r. - 26 października, 2026 r. - 25 października.
Czas zimowy obowiązuje w Polsce przez pięć miesięcy, tymczasem czas letni przez pozostałe siedem.