Podstawowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie wyboru materaca, jest jego twardość. Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest to, że wygodny materac to miękki, a "zdrowy" to twardy. Tymczasem są to znaczne uproszczenia, które nie mają wiele wspólnego z wiedzą szerzoną przez fizjoterapeutów u ortopedów.
Dobry materac to taki, który jest dopasowany do wagi, wzrostu i sprawności fizycznej osoby, która na nim śpi.Z tego względu nie sposób określić, jakie konkretne parametry są "najlepsze". Przykładowo, twardość materaca określana literą H informuje nas, jak bardzo sprężyste jest podłoże i jak mocno poddaje się naciskowi. Im wyższy współczynnik H, tym twardość wzrasta. Materace H1-H2 polecane są osobom nie przewyższającym 60 kilogramów wagi i o stosunkowo niewysokim wzroście. Powyżej 60 kilogramów lepiej sprawdzają się materace H3, a blisko 100 kilogramów masy ciała - H4.
Waga nie jest jednak jedynym czynnikiem, który determinuje, jaką twardość materaca powinniśmy wybrać. Istotny jest także nasz wzrost - osoba o wadze większej niż 60 kilogramów, ale bardzo wysoka, będzie lepiej czuła się na miękkim materacu. Z kolei osoby chorujące przewlekle na różnorodne schorzenia kręgosłupa, niezależnie od masy swojego ciała, lepiej czują się na twardym podłożu.
Pamiętajmy, że zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac wpływa nie tylko na naszą wygodę, ale również sposób krążenia krwi i dotlenienie całego organizmu. Gdy podłoże do spania nie jest dopasowane do naszych potrzeb, przyjmujemy niefizjologiczną pozycję, co prowadzi do licznych ucisków, rotacji stawów i naprężenia mięśni. Możemy tego uniknąć konsultując się ze specjalistą.
Nie tylko materace sprężynowe są "sprężyste" - aczkolwiek faktycznie materace kieszeniowe dają zupełnie inne odczucia niż np. wykonane w całości z piany termoelastycznej. Podobnie jak w przypadku twardości, również i tutaj nie ma jednej odpowiedzi, co będzie najlepszym rozwiązaniem. Zaleca się, aby każdy z nas indywidualnie wypróbował każdy z rodzajów materaca, dzięki czemu pozna "na żywo" jak zachowują się poszczególne materiały.
To, co jest szczególnie istotne to fakt, aby niezależnie od tego, czy zależy nam na sprężynowym wypełnieniu czy pianowym - wybierać renomowanych producentów, którzy stosują certyfikowane wypełnienia. Przykładowo marka Hilding sięga jedynie po opracowane przez specjalistów piany wysokiej jakości, posiadające atesty dotyczące bezpieczeństwa, ale również trwałości i higieny.
Do wyboru mamy termoelastyczną pianę Visco, piany wysokoelastyczne HR, piany lateksowe i sprężyny multipocket. Oprócz tego na rynku dostępne są także materace wypełnione "zwykłymi" pianami poliuretanowymi i sprężynami bonnelowymi - to ostatnie rozwiązanie polecane jest jedynie jako dodatkowe podłoże do spania, a nie na co dzień. W przypadku pian poliuretanowych ryzyko ich szybkiego odkształcenia i utracenia właściwości jest tak duże, że specjaliści rekomendują stosowanie ich wyłącznie do tapicerowania mebli.
Wszystkie materace renomowanych producentów posiadają pokrowce zdejmowane do prania. Zapewniają one zachowanie maksymalnych standardów higienicznych i uniemożliwiają przedostawanie się brudu do wnętrza materaca. To jednak nie wszystko. Wysokiej klasy materace odznaczają się doskonałą cyrkulacją powietrza wewnątrz blatów pianowych i sprężyn wypełniających wkład. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz materac nie będzie miejscem rozwoju pleśni i grzybów.