Na oknach budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie zakwitły żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim. – Musimy przypominać młodzieży o tym, do czego może doprowadzić totalitaryzm, autorytaryzm. Muszą wiedzieć, że poglądy okrutnych ludzi prowadzą do śmierci tysięcy niewinnych istnień – mówiła Aleksandra Kudła, nauczycielka historii.
II Liceum Ogólnokształcące w Koninie od 9 lat łączy się pamięcią z powstańcami w warszawskim getcie. – Do tej pory młodzież przygotowywała papierowe żonkile, a następnie przypinała je mieszkańcom miasta – informuje Małgorzata Koziarska-Sip, dyrektor II LO. – W tym roku ze względu na pandemię uroczystość wygląda inaczej. Symboliczne żonkile pojawiły się w oknach naszej szkoły. Są też plakaty upamiętniające to ważne wydarzenie. Szkoła znajduje się w miejscu uczęszczanym, więc żonkile zwracają uwagę. Tegoroczną akcją zajął się samorząd uczniowski i opiekunka Magdalena Janiak.
– To dla mnie bardzo ważna rocznica. Ludzie pokazali, że gdy ktoś zabiera im wolność, nie poddają się. Potrafią się zebrać i walczyć – mówiła Maja, uczennica . – To wydarzenie jest godne zapamiętania i powinno być przekazywane kolejnym pokoleniom – dodała Karina.
– Nasza młodzież jest bardzo otwarta i wyczulona na przeszłość – przyznała Aleksandra Kudła. – Potrafi wyciągać wnioski. Przed wojną w Polsce dużą część mieszkańców stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego. Nasz kraj był wielonarodowy, wielokulturowy i wieloreligijny. W powstaniu walczyli nie żołnierze, ale cywile, kobiety, dzieci, osoby starsze. Wiedzieli, że idą na śmierć, ale manifestując swoje prawo do wolności postanowili z godnością zakończyć życie. Powinniśmy wyciągać wnioski z naszej przeszłości po to, żeby się nie powtórzyła. Bardzo niewiele potrzeba żeby doprowadzić do masowych mordów. To dla nas wielka lekcja historii i tolerancji.
Akcja Żonkile organizowana jest w całym kraju z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich. Jej celem jest przypomnienie o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Bezpośrednią przyczyną heroicznego przystąpienia do walki o wolność z niemieckim okupantem była decyzja o likwidacji getta, w związku z realizacją przez hitlerowców planu zagłady Żydów.