Rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim kontrole autobusów dowożących dzieci do szkół. Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi kontrole w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Na co zwracają uwagę inspektorzy ITD i jakie zasady, w tym sanitarne, powinny obowiązywać w przewozach szkolnych?
Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą kontrole autobusów szkolnych przez cały rok, jednak w pierwszych tygodniach roku szkolnego działania te są zintensyfikowane.
- Kontrole obejmują kilka aspektów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżujących dzieci. Inspektorzy sprawdzają czy kierowcy są trzeźwi, czy posiadają odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia autobusu, czy pojazdy są sprawne technicznie.Niestety, z naszych obserwacji wynika, że stan techniczny autobusów szkolnych, jest gorszy niż chociażby kontrolowanych w okresie wakacyjnym autokarów wycieczkowych– mówił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Niesprawny układ kierowniczy i hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzona konstrukcja pojazdu, zużyte opony, brak ważnych badań technicznych – to tylko część z listy nieprawidłowości, które w trakcie ubiegłorocznych kontroli stwierdzali inspektorzy ITD. W pierwszych tygodniach ubiegłego roku szkolnego sprawdzono 1442 autobusy szkolne. Inspektorzy zatrzymali 151 dowodów rejestracyjnych i wycofali z ruchu 39 autobusów.
- Stan techniczny autobusów szkolnych nie powinien budzić żadnych zastrzeżeń, dlatego Inspekcja, zarówno w ramach działań własnych, jak i na wniosek rodziców, opiekunów, dyrektorów szkół będzie zwracała uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych dojeżdżających autobusami szkolnymi. W tym roku, ze względu na czas pandemii, poprosiłem również aby w trakcie kontroli w ramach działań prewencyjnych inspektorzy zwracali uwagę, czy przestrzegane są zasady sanitarne –podkreślił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.
W szkolnych przewozach autobusowych, w związku z pandemią COVID-19, obowiązują zasady analogiczne, jak w transporcie publicznym.
- Wszyscy pasażerowie, kierowcy i przedsiębiorcy powinni przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z pojazdów transportu zbiorowego w trakcie trwania epidemii SARS-CoV-2. Jestem przekonany, że dzieci w szkole będą bezpieczne, jeśli rodzice i pracownicy szkół będą rozważnie postępować i przestrzegać regulaminów oraz procedur. To ważne by zarówno rodzice jak i nauczyciele propagowali wśród dzieci odpowiednie zasady sanitarne– powiedział Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.
Inspekcja Transportu Drogowego dbając o bezpieczeństwo uczniów, równolegle z czynnościami kontrolnymi, prowadzi działania edukacyjne. Na stronie internetowej GITD, cyklicznie udostępniane są materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, z których mogą korzystać uczniowie i placówki edukacyjne.