Najmłodsi mieszkańcy gminy Stare Miasto spotkali się niedawno z Łukaszem Wierzbickim – pisarzem, redaktorem, miłośnikiem zwierząt, podróżnikiem i biografem, który od wielu lat popularyzuje prawdziwe historie.
Autor takich książek jak „Afryka Kazika”, „Machiną przez Chiny”, „Drzewo”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” czy „Ocean to pikuś” w ciekawy sposób opowiedział uczestnikom spotkań wiele historii o polskich podróżnikach. Historie bohaterów uatrakcyjnił prezentacją multimedialną i licznymi egzotycznymi rekwizytami, które przywiózł ze sobą. Niesamowite wrażenie robiły efekty dźwiękowe, ale także poczucie humoru i talent aktorski pisarza. Pan Łukasz zabrał słuchaczy w rejs przez Atlantyk, snując opowieść o Aleksandrze Dobie, który, jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Dzieci w ciekawy i zabawny sposób dowiedziały się interesujących rzeczy o oceanie oraz o tym jak ważne w życiu są marzenia. – Marzenia to moja siła napędowa. Nie bójcie się marzyć! – mawia bohater opowieści „Ocean to pikuś”.
Autor opowiedział również o przygodach Kazimierza Nowaka, który rowerem przemierzył Afrykę. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał jego przedwojenne reportaże z lat 30. XX wieku, kiedy to rowerem, konno, czółnem i na wielbłądzie przemierzył kontynent afrykański. Na ich podstawie powstała „Afryka Kazika”.
Z kolei powieść dla młodego czytelnika zatytułowaną „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” snuł pisarz na średniowiecznych relacjach Benedykta Polaka i Jana z Grabowej Doliny z historycznej podróży do Imperium Mongolskiego w latach 1245-1247.
Zarówno książki jak i opowieści pana Wierzbickiego to niewyczerpane źródło ciekawostek, faktów i anegdot z historii i geografii całego świata. Spotkania z tym niezwykłym autorem są takie jak jego książki – pisane łatwo, zrozumiałym dla dzieci językiem, lecz mówiące o sprawach niezwykłej wagi: szczęściu, miłości, przyjaźni, odwadze, spełnianiu marzeń czy pokonywaniu przeciwności losu. Autor zachęcał dzieci do poszukiwania przygód oraz poznawania historii poprzez czytanie książek, ale przede wszystkim do realizacji swych marzeń.
W podróże z Łukaszem Wierzbickim wybrali się uczniowie klas II-VI szkół podstawowych ze Starego Miasta i Żychlina.
Spotkania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu "Literacko i ze smakiem”.
opr. Olga Boksa