Mieczysław Bekker urodził się 25 maja 1905 roku w Strzyżowie (koło Hrubieszowa), a młodość i edukację spędził w Koninie, gdzie w 1924 roku zdał maturę. W 1979 roku został Honorowym Obywatelem Konina.
Naukowiec jest twórcą legendarnego pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle, który umożliwił astronautom misji Apollo poruszanie się po Księżycu. Jak mówił podczas dzisiejszej uroczystości w Łężynie Rafał Duchniewski, sekretarz miasta, Mieczysław Bekker zapisał się w historii światowej nauki, ale też jego postać pozostawiła trwały ślad w tożsamości naszego miasta. Przypomniał, że 2025 został ogłoszony Konińskim Rokiem Mieczysława Bekkera, a inicjatywa ta została objęta honorowym patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
Już 28 maja prezydent Konina będzie obecny w senacie, gdzie zostanie podjęta uchwała upamiętniająca 120. rocznicę urodzin profesora. – To wielki zaszczyt i sygnał, że pamięć o nim wykracza daleko poza nasze lokalne granice – mówił Rafał Duchniewski. – Ale nie chcemy, by ta pamięć była jedynie wspomnieniem. Pragniemy, by stała się inspiracją – zwłaszcza dla młodego pokolenia. Dlatego już dziś zachęcamy młodzież i studentów z Konina do udziału w konkursie na projekt graficzny limitowanej edycji Konińskiej Karty Mieszkańca, poświęconej postaci profesora Bekkera.
To jednak nie koniec działań związanych z tym naukowcem. W sierpniu planowane jest nocne spotkanie obserwacyjne spadających Perseidów, a na październik szykowany jest Festiwal Nauki. Największą ambicją miasta jest stworzenie Centrum Bekkera w Domu Zemełki – w nowoczesnej przestrzeni Multimedialnego Podziemia Dziedzictwa. – Chcemy, by stało się ono przestrzenią edukacji, eksploracji i dumy z lokalnych bohaterów takich jak Mieczysław Bekker – powiedział Rafał Duchniewski. Dodając, że ten projekt staje się faktem, bo miasto zdobyło 5,5 miliona złotych na wyposażenie Domu Zemełki. Poza tym, wspólnie z III Liceum Ogólnokształcącym przy wsparciu sponsorów powstaje łazik inspirowany łazikiem Bekkera. – Będzie nie tylko pamiątką, ale też żywym narzędziem popularyzującym naukę i technikę wśród młodych mieszkańców Konina – dodał sekretarz miasta.