Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Aktualności

Urszula Dudziak, Maria Sadowska i Dorota Miśkiewicz. 24. Jazzonalia już w maju

2017-04-18 13:15:50
Urszula Dudziak, Maria Sadowska i Dorota Miśkiewicz. 24. Jazzonalia już w maju

Jedna z najwybitniejszych współczesnych wokalistek, królowa jazzu Urszula Dudziak, niepokorna i bezkompromisowa Maria Sadowska, nostalgiczna i poszukująca wyzwań Dorota Miśkiewicz, to gwiazdy 24. edycji Jazz Festival Jazzonalia. W tym roku CKiS-DK Oskard zaprasza od 17 do 21 maja.

Tegoroczne Jazzonalia należą do kobiet. Wśród nich nie może zabraknąć królowej jazzu Urszuli Dudziak, która dzieliła scenę m.in. z Bobbym McFerrinem, Herbie Hancockiem i Stingiem, zmusiła filipińską armię do tańca, a swoich wiernych fanów zadziwiła szczerością autobiografii „Wyśpiewam wam wszystko”. Wydana w 2013 roku płyta „Wszystko gra” to Urszula Dudziak jaką znamy i kochamy: jazzowy wulkan radości i energii. Artystka oczarowuje publiczność swoim poczuciem humoru, dystansem do codzienności, historiami o legendach światowego jazzu, muzyce oraz niezrównaną energią. W tym roku Urszula Dudziak otrzymała statuetkę Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W Koninie towarzyszyć będą jej: Łukasz Poprawski – saksofon, Robert Cichy - gitara

Jan Smoczyński – fortepian, Krzysztof Pacan - gitara basowa, Tomasz Torres - instrumenty perkusyjne. Na koncert, 19 maja, zaprasza Prezydent Miasta Konina.

(Baner Dudziak )

Tego samego dnia na scenie pojawi się nadzieja światowej wiolinistyki, muzyk, który w hałaśliwym świecie odkrył ciszę jako lekarstwo i znalazł nowe możliwości kreacji swojej muzyki. Są rzeczy, o których można powiedzieć jedynie szeptem- mówi Adam Bałdych. Artysta łamie bariery wiolinistyki i wyznacza dla niej nowe ścieżki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków. "Bałdych nadaje swoim skrzypcom głos i emocjonalną siłę, której nie słyszano od dekad i wprowadza świeżość we współczesnej muzyce" - Allaboutjazz.com. Projekt „Bridges” współtworzony jest wraz z norweskim zespołem Helge Lien Trio. Gościem specjalnym będzie saksofonista Tore Brungorg. Album „Bridges” to już trzecia płyta Adama Bałdycha nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT Music. Adam Bałdych został nominowany do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Artysta Roku - muzyka jazzowa.

Jest niepokorna i bezkompromisowa. Podąża własną drogą. Na swoim koncie ma przeboje, które zna cała Polska. Maria Sadowska jest obecna na polskiej scenie muzycznej od ponad 20 lat. Wszechstronność pozwala jej łączyć tak różne gatunki, jak jazz, funk, muzykę elektroniczną czy pop. Jest uznaną wokalistką, reżyserką, kompozytorką, autorką tekstów i producentką muzyczną. Po latach obfitych w sukcesy na gruncie zarówno muzycznym jak i filmowym wokalistka przypieczętowała swoją pozycję ostatniądługo wyczekiwaną, wydaną w kwietniu 2014 roku płytą „Jazz na ulicach". Album z jednej strony jest syntezą wieloletnich odważnych muzycznych wariacji i sukcesów w obrębie gatunków, wokół których od lat oscyluje, a z drugiej dojrzałym powrotem do najlepszej jazzowej szkoły. W szybkim tempie uzyskał status Złotej Płyty. Maria Sadowska w CKiS – DK Oskard już 20 maja zaśpiewa utwory z płyty „Jazz na ulicach”.

Kolejna kobieta 24. edycji Jazzonaliów najnowszym projektem Piano.pl składa hołd polskiej pianistyce. Eksperymentowała z muzyką afrykańską, bałkańską, freejazzową i poważną, dziś Dorota Miśkiewicz proponuje koncert, będący „pomniejszoną" prezentacją unikalnego przedsięwzięcia, zrealizowanego w Warszawie w ubiegłym roku. Wówczas na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowali się Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Grzegorz Turnau, Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Atom String Quartet oraz gościnnie Henryk Miśkiewicz. 20 maja w Koninie usłyszymy Dorotę Miśkiewicz i trzy pokolenia pianistów ( Włodzimierz Nahorny, Dominik Wania, Lutosławski Piano Duo ) oraz Atom String Quartet. Na koncert składają się piosenki należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został osobistymi sympatiami Doroty, subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu. Dorota Miśkiewicz została nominowana w tym roku do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Album Roku - Jazz.

Wieczór zakończy pokaz filmu "Miles Davis i ja". Jazz to improwizacja. Takie też było życie legendarnego Milesa Davisa. Do dziś uchodzi za niekwestionowaną supergwiazdę jazzu, jednego z najbardziej wpływowych muzyków w historii; to dzięki jego rewolucyjnemu, innowacyjnemu podejściu do instrumentów, rytmu i gry zespołowej powstały odrębne gatunki muzyczne.

W życiu prywatnym mierzył się z uzależnieniem od twardych narkotyków, alkoholu, lekarstw, chorobami, bólem i niekończącymi się depresjami. Ale kiedy stawał na scenie, publiczność zamierała w zachwycie. W życiu prywatnym mierzył się z uzależnieniem od twardych narkotyków, alkoholu, lekarstw, chorobami, bólem i niekończącymi się depresjami. Ale kiedy stawał na scenie, publiczność zamierała w zachwycie. "Miles Davis i ja" to poruszająca, szczera, pozbawiona glamouru i blichtru opowieść o Milesie Davisie, największej gwieździe jazzu i nieszczęśliwym człowieku.

Niedziela 21 maja to czas dla najmłodszych. Projekt Jazzowo-bajkowo to spotkanie z muzyką z filmów i bajek. Na koncercie pojawią się ulubione przez dzieci, znane także rodzicom, setki razy nucone przy zabawie melodie z bajek i filmów w jazzowych aranżacjach. Scenę zawojują słynne misie- Kubuś Puchatek i Miś Uszatek oraz znakomici muzycy: Piotr Dąbrowski, Waldemar Franczyk, Marcin Grabowski i Szymon Łukowski. W ich wykonaniu zabrzmią muzyczne tematy znane z małego ekranu (Różowa Pantera, Pocahontas, Reksio i Smurfy). Nie zabraknie wspólnych zabaw, gry na instrumentach i śpiewu.

Jak co roku tradycją Jazzonaliów są Jazzowa bitwa szkół (18 maja) i Makroregionalny konkurs improwizacji jazzowej (17 maja). Konkurs gromadzi coraz więcej uczniów szkół muzycznych II stopnia z województw : wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. W jury zasiądą Maciej Fortuna i Zbigniew Wrombel z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Maurycy Wójciński z Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Paweł Zielak z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Tematyka zajęć obejmie: podstawy harmonii jazzowej, artykulację w muzyce jazzowej, formy i budowę standardów a także – co jest absolutną nowością – zagadnienia z zakresu wykorzystywania urządzeń elektronicznych oraz aplikacji komputerowych w improwizacji jazzowej. Warsztaty poprowadzi Maciej Fortuna z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W koncercie Konin Meets Hénin-Beaumont wystąpią muzycy z Konina i z miasta partnerskiego. Muzycy z Hénin-Beaumont zagrają po raz pierwszy. Konin reprezentować będą comba Pawła Zielaka i Szymona Wieczorkiewicza, big-band pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego oraz zespół złożony z pedagogów specjalności jazzowej.

Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki.

Karnety można kupować w kasach Oskardu lub on line www.ckis.konin.pl i www.jazzonalia.konin.pl

Szczegółowy program znaleźć można na www.jazzonalia.konin.pl

źródło: Oskard


Podziel się

Komentarze

Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:
Sonda

Czy rozpocząłeś już prace na działce, w ogródku lub na balkonie?
Tak
Nie
Dopiero kupuję nasiona i sadzonki
Nie mam na to czasu
Jest jeszcze za wcześnie
Mam już wszystko uporządkowane
)

Jesteśmy na: