Dzisiaj po raz 25 konińskie firmy zostały uhonorowane Statuetką Złotego Konia. Zakład Opieki Zdrowotnej i Medycyny Pracy „MED-ALKO”, spółka Contipack, Kwiaciarnia „Chata w kwiatach” oraz Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy Metrex to firmy, które zostały uhonorowane podczas Gali Konińskiego Biznesu. Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Konina dla firmy, która otrzymała najwięcej głosów mieszkańców w ankiecie internetowej otrzymało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Statuetkę Złotego Konia wręczano już po raz 25. W tym roku firmy oceniane były w czterech kategoriach: Firma Wspierająca Lokalną Społeczność, Eko Firma, Nowy Przedsiębiorca oraz Firma Roku. Statuetką Złotego Konia nagradzane są firmy, które wyróżniły się w prowadzonej przez siebie branży.
Gości przywitał Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina do spraw gospodarczych. – Chcę podziękować, że państwo działacie na naszym konińskim rynku i życzyć, by wasze przedsięwzięcia w przyszłości się jeszcze bardziej rozwijały. Mamy za sobą bardzo kryzysowy i specyficzny rok. Przez ostatnich kilka lat przyzwyczailiśmy się do tego, że sytuacje kryzysowe stały się codziennością. Każdy kto chce projektować jakąś strategię zarządzania firmą musi wziąć pod uwagę takie sytuacje jak wojna, jak pandemia, jak zmieniające się otoczenie prawne, jak inflacja. Polski przedsiębiorca musi sobie świetnie radzić przewidując takie kryzysowe momenty. Jest też tak, że w takich samych trudnych sytuacjach znajduje się samorząd. Macie państwo oczekiwania, że miasto was wesprze, a my mamy takie same problemy i nie jesteśmy w stanie zrobić tego tak, jak byśmy chcieli. Realizujemy je w ramach możliwości jakie mamy jako samorząd. Takim konkretnym wsparciem jest nasza oferta inwestycyjna dla państwa. W procesie transformacji to właśnie lokalne biznesy mają największy potencjał, by ten rynek pracy zagospodarować. Najważniejszym priorytetem było pozyskiwanie dotacji zewnętrznych na inwestycje. Od początku prezydentury pana Piotra Korytkowskiego podpisanych zostało 200 umów na łączną kwotę ponad 610 milionów zł, z czego 380 milionów są to dofinansowanie do tych zadań – mówił. Podkreślał też, że wiele inwestycji prowadzą miejskie spółki i że tylu inwestycji realizowanych naraz dawno w Koninie nie było.
Kategoria Firma Wspierająca Lokalną Społeczność skierowana jest do podmiotów gospodarczych, dla których priorytetem jest osiągnięcie równowagi między efektywnością i dochodowością a interesem społecznym oraz tych, które prowadzą działania charytatywne i prospołeczne. Społeczna odpowiedzialność biznesu odgrywa obecnie znaczącą rolę w tworzeniu gospodarczej rzeczywistości. W kategorii tej kapituła konkursu o Statuetkę Złotego Konia nominowała trzy firmy: Zakład Opieki Zdrowotnej i Medycyny Pracy „MED-ALKO”, firmę Kupiec oraz Kopalnię Soli „Kłodawa”. Zwycięzcą w tej kategorii zostało „MED-ALKO”.
Kategoria Eko-Firma skierowana jest do podmiotów, dla których bardzo ważne są działania proekologiczne ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań OZE. Realne i przemyślane działania firm mają ogromne znaczenie w zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na środowisko. Szczególnie ważne jest to w Koninie i regionie, który obecnie przechodzi transformację energetyczną. I tak kapituła konkursu nominowała trzy firmy – ArtDOM Serwis Michał Mielczarski, Contipack, Gebhardt Stahl Polska. Zwycięzcą w kategorii Eko-Firma został Contipack.
Kolejna kategoria – Nowy Przedsiębiorca – adresowana jest do firm prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 3 lata, a prowadzona przez nich działalność gospodarcza wyróżnia się innowacyjnością lub wysokim poziomem rozwoju. Obecnie nowoczesny design, innowacyjny, własny, atrakcyjny i rozpoznawalny przez klientów produkt, odgrywają coraz większą rolę w budowaniu przewag konkurencyjnych i nierzadko decydują o sukcesie nowych firm nie tylko na lokalnym, ale również coraz częściej na globalnym rynku. W tej kategorii kapituła konkursu nominowała: Spółdzielnię Socjalną Etat, Kwiaciarnię „Chata w kwiatach” Agnieszki Pinieckiej oraz Pracownię Czarny Jamnik Pauliny Tarczewskiej. Zwycięzcą w kategorii Nowy Przedsiębiorca została Kwiaciarnia „Chata w kwiatach” Agnieszki Pinieckiej.
W kategorii Firma Roku nominowano podmioty gospodarcze, które w ostatnich latach osiągnęły duży poziom rozwoju, posiadają wyskoki poziom organizacji wewnętrznej lub posiadają nowoczesny model zarządzania, w tym zasobami pracy oraz znakomicie przystosowały się do trudnej obecnie sytuacji gospodarczej. Były to KRJ Display sp. z o.o. oraz Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy Metrex Henryk Spisacki. W tej kategorii prezydent Piotr Korytkowski oraz jego zastępca Paweł Adamów wręczyli statuetkę firmie Metrex.
Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Konina dla firmy, która otrzymała najwięcej głosów mieszkańców w ankiecie internetowej otrzymało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Warto dodać, że autorem statuetki Złotego Konia jest Jotto Giotto Dimitrow.
O Gali Konińskiego Biznesu mówił także Piotr Korytkowski, prezydent Konina. – To impreza pokazująca dorobek gospodarczy minionego roku, ale też firmy, które się pojawiają, a których na co dzień nie widać. To już 25 lat tego konkursu. Cały koniński świat biznesu widzi, że naszych konińskich firm jest bardzo dużo. Wręczając Statuetkę Złotego Konia po raz kolejny czuję ten ciężar związany z samą ciężkością i wagą tego przedmiotu. Ale jest też inna waga – bardzo ważna. Tam jest włożone serce konińskiego artysty. To naprawdę kawał dobrej sztuki. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny można było wręczyć tę nagrodę w poszczególnych kategoriach. Tym firmom, które zostały zgłoszone, otrzymały nominacje, ale przede wszystkim tym, które zyskały najcenniejszy laur, jakim jest Statuetka Złotego Konia, chcę złożyć serdeczne gratulacje. Do zobaczenia w przyszłym roku w większym gronie. Trzymam kciuki za wasze firmy. Bogaćcie się, rozwijajcie, zakładajcie nowe biznesy, bo to od was – przedsiębiorców – zależy również rozwój miasta. Jeśli wy będziecie się rozwijać, rozwijało będzie się też miasto – mówił prezydent.
Dla gości wystąpił Mariusz Urbaniak z zespołem. Uczestnicy gali wysłuchali w ich wykonaniu utworów Andrzeja Zauchy.
W Gali Konińskiego Biznesu wzięli udział przedstawiciele nominowanych firm i laureatów z ubiegłego roku, parlamentarzyści, radni Konina, przedstawiciele instytucji okołobiznesowych, prezesi spółek miejskich, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Koninie.