Kogo szuka fundacja „Tęczowa Gromada”? Prowadzi nabór dla seniorów, którzy w ramach wolontariatu będą asystowali rówieśnikom. Chce też rozwijać usługi opiekuńcze na naszym terenie. Osób starszych przybywa, a my wciąż nie mamy pojęcia, jak prawidłowo, nie czyniąc szkód czy krzywdy nawet przy dobrych intencjach, opiekować się przewlekle chorym lub starszym człowiekiem. A żeby jesień życia nie kojarzyła się tylko z chorobami, podawaniem leków – „Tęczowa Gromada” postara się także, by codzienność podopiecznych, którzy wezmą udział w realizowanym projekcie było nie tylko zdrowe, lecz również interesujące i pełne pasji. „Łatwiej przez życie ”? Dlaczego nie?
Działająca od 3 lat Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Chorym „Tęczowa Gromada” w Starym Mieście realizuje właśnie projekt „Łatwiej przez życie”. Pieniądze pozyskane z funduszy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 mają pomóc seniorom samodzielnie się organizować, wzajemnie sobie pomagać oraz zwiększyć dostępność usług społecznych świadczonych na ich rzecz. – To nasz autorski projekt, który adresujemy do 80 opiekunów osób starszych oraz 20 osób w wieku 60 plus i młodszych z terenu powiatu konińskiego. Zakończymy go 31 grudnia tego roku, więc nabór jest wciąż otwarty – wyjaśnia Hanna Nawrocka, wiceprezes „Tęczowej Gromady”. Ma on także na celu podniesienie kompetencji opiekuńczych osób, które mają chorych w rodzinie. – Chcemy dać im trochę warsztatu, a innym – wytchnienie – mówi Nawrocka.
Chodzi o seniorów, którym choroba lub podeszły wiek i związane z tym dolegliwości odebrały samodzielność. Chodzi też o tworzenie sieci seniorskiej samopomocy, o wsparcie psychologiczno-neurologiczne, o wsparcie dla rodzin osób starszych, które oczekują go, by umieć mądrze pomagać. Dzięki projektowi seniorzy będą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, korzystać z ruchu, treningów pamięci i orientacji w rzeczywistości i przestrzeni, będą też podróżować i zwiedzać, oraz poznawać nowoczesne technologie i komunikację na odległość, zdrową kuchnię, zasady bezpieczeństwa, etc.
Jak tłumaczy Hanna Nawrocka, wiceprezes fundacji, nowatorskie podejście do tematu polega na tym, że pomocą zostanie objęta rodzina seniora, który utracił samodzielność w wyniku choroby i że wsparcia będą udzielały osoby w dojrzałym wieku, które nabędą kompetencje podczas warsztatów realizowanych w ramach projektu „Łatwiej przez życie ”. Obejmą one m.in. tworzenie sieci seniorskiej samopomocy, szkolenie z pielęgnacji, wsparcia psychologiczno-neurologicznego, wyjścia do kina, teatru, wyjazdy do filharmonii, na wycieczki krajoznawcze, zajęcia rekreacyjne, sportowe, marsze z kijkami.
Projekt jest również adresowany do osób, którym z różnych względów sytuacja uniemożliwia korzystanie z instytucjonalnej opieki. Usługi będą obejmowały zakupy, wynoszenie śmieci, sprzątanie, załatwianie spraw urzędowych, mobilizowanie do utrzymania samodzielności i sprawności, pomoc w czynnościach związanych z higieną, pielęgnację, prześcielenie łóżka, zapobieganie odleżynom, odparzeniom, prawidłowe karmienie oraz przystosowanie przestrzeni w mieszkaniu do potrzeb osoby starszej. Usługi świadczone będą bezpłatnie, w ramach projektu.
Seniorzy z „Tęczowej Gromady” uczestniczą w zajęciach z wizażystami, dietetykami, braffiterkami oraz w sesjach foto. W Dzień Babci i Dziadka odwiedził ich... Czerwony Kapturek. We wrześniu przechodzą ulicami Starego Miasta, tworząc radosny i kolorowy korowód.
Izabela Bobrowska
zdj. Anna Karbowa