Ankiety z pytaniami dotyczącymi równouprawnienia płci, tolerancji, bezpieczeństwa i mowy nienawiści wobec osób innej narodowości czy orientacji seksualnej trafiły do siedmiu szkół średnich z Konina i powiatu. Wypełniło je 655 młodych ludzi. – Z odpowiedzi jasno wynika, że zdarzały się pobicia, wyzwiska, śmianie z seksistowskich żartów przez nauczycieli – mówi Piotr Czerniejewski z Przedwiośnia, inicjator rankingu szkół. Najlepiej, choć nie idealnie, wypadło w nim II Liceum Ogólnokształcące.
Młodzież z „Przedwiośnia" zaprezentowała dziś wyniki rankingu szkół tolerancyjnych i wolnych od mowy nienawiści. Badano poszczególne kategorie: „równouprawnienie", „tolerancja osób LGBT plus" czy „szkoła wolna od ksenofobii". Na siódmym miejscu znalazło się I LO, które otrzymało 68 punktów, na szóstym Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych z wynikiem 69,5 p., na piątym miejscu ZS CKU - 72,5 p., na czwartym „Kopernik" - 72,7 p., na trzecim miejscu Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie - 73,2 p., na drugim miejscu III LO - 74,4 p. Liderem rankingu jest II LO z wynikiem 76,2 p. W sumie odpowiedzi udzieliło 655 uczniów i uczennic z 6 szkół z Konina i jednej z powiatu. – Ranking pokazuje, że sytuacja w konińskich szkołach nie jest idealna, bo każda mogła dostać maksymalnie 96 punktów – wyjaśnia Piotr Czerniejewski. Jak dodaje, w zestawieniu nie ma wszystkich placówek - w Zespole Szkół Technicznych była zbyt mała grupa osób, by wynik był miarodajny, samorząd uczniowski „budowlanki" nie wyraził zgody na udział w ankiecie.
Po co powstał taki ranking? – W Polsce występuje problem z depresją wśród młodych, 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, które są powodowane wyzwiskami, popychaniem, a nawet pobiciami – mówiła Emma Szubert. Jak dodała, odczuwalne są także objawy dyskryminacji kobiet czy osób inne narodowości. – Najgorzej wypadły pytania dotyczące stereotypów w książkach szkolnych, organizacji tęczowych piątków, czy zaufania do powiedzenia psychologowi szkolnemu bądź nauczycielowi o dyskryminacji oraz o skali otrzymywanej pomocy w takich przypadkach – wyjaśniała. Stąd też pomysł młodych na nowe zajęcia szkolne. – To od prezydenta Konina będzie zależało czy ludzie będą mieli lepszy komfort życia, czy będą dalej popełniali samobójstwa – stwierdził Kacper. Jeszcze dziś młodzi koninianie złożyli wniosek w magistracie o dodatkowy program zajęć na temat edukacji seksualnej, antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej. Program miałby być wprowadzony w szkołach średnich. – Takie rozwiązanie istnieje w poznańskich szkołach. Wierzymy, że wpłynie to pozytywnie na poczucie własnej wartości uczniów, poprawę bezpieczeństwa w szkołach dla rówieśników, którzy są w jakiś sposób inni – dodała Natalia.