Solidne i trwałe okna to podstawa dobrze przemyślanego projektu domu. Jest to element, na którym nie warto oszczędzać, bo dyskomfort jakiego możemy doświadczyć przy źle zamontowanych lub kiepsko wykonanych oknach, może znacznie uprzykrzyć nam życie. Wybór stolarki okiennej można zawsze skonsultować z profesjonalnym projektantem, który z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie.
W
pierwszej kolejności najczęściej zwracamy uwagę na wygląd okna
pcv. Tu do wyboru mamy okna drewniane, aluminiowe oraz wykonane z
tak zwanego kompozytu, potocznie nazywanego PVC. Te ostatnie są
najbardziej popularne nie tylko ze względu na uniwersalny wygląd,
ale również korzystny stosunek jakości do ceny. Okna drewniane
oraz aluminiowe będą już znacznie droższe, choć nie będą się
specjalnie różnić funkcjonalnością.
Więcej uwagi powinniśmy poświęcić liczbie komór, okuciom, punktom ryglowania, zabezpieczeniom, wzmocnieniom i grubości zbrojenia okien. Dla wielu z nas mogą być to nieznane terminy – często łatwo się w tym wszystkim pogubić. To dlatego w zakresie stolarki okiennej warto poradzić się specjalisty w zakresie projektowania lub po prostu kogoś kto zna się na temacie. Jeżeli chcemy uniknąć braku szczelności, niechcianym podmuchom czy uciekaniu ciepła, wybierzmy produkty wysokiej jakości.
Nie tylko jakość produktu ma znaczenie. Nawet drogie okna topowych marek nie spełnią swojej funkcji, jeśli będą niewłaściwie zamontowane. Najczęściej firmy sprzedające solidne okna oferują porządny montaż. Nie zawsze jednak tak to wygląda, dlatego warto być czujnym. Ekipa montażystów powinna mieć doświadczenie w montażu okien w różnych warunkach. W tym przypadku można poprosić o referencje specjalistów, spojrzeć na ich poprzednie realizacje i zadowolenie dotychczasowych klientów.
Tak naprawdę niewiele trzeba, aby okna zostały źle zamontowane. Najprostszą sytuacją jest brak dopasowania okna do otworu w murze. Jeśli będzie za duży lub za mały powstaną punktu nieszczelności i utrata ciepła jesienią i zimą będzie gwarantowana. Dodatkowo spowoduje to również problemy z dźwiękoszczelnością i będziemy narażeni na hałasy. Kolejną kwestią może być zawilgocenie i pojawienie się pleśni i grzybów. To również może być oznaką braku odpowiedniego uszczelnienia przez ekipę montażystów. Niestety większość błędów po stronie montażu będzie widoczna dopiero po jakimś czasie – wtedy, gdy efekty będą już trudne do usunięcia. Brak zastosowania odpowiedniej izolacji może wpłynąć również na utratę ciepła, którą zauważymy dopiero po podwyższonych rachunkach za ogrzewanie.
Okna i ich prawidłowy montaż mają ogromne znaczenie dla komfortu mieszkania zarówno w domu jak i bloku. Nie ma sensu oszczędzać na ekipie monterskiej czy też produktach z niższej półki. Niestety wymiana okien po czasie jest trudna, skomplikowana i kosztowna, dlatego warto zadbać o ten element już na początku budowy.