W związku ze śmiertelnym postrzałem 21-latka podczas interwencji policji poseł Tomasz Nowak zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji między innymi z pytaniem, na jakim etapie jest program wyposażania funkcjonariuszy w osobiste kamery na mundurach w Komendzie Miejskiej Policji w Koninie?
Jak pisze Tomasz Nowak, podczas interwencji funkcjonariusz policji użył broni służbowej, oddając w kierunku 21-letniego mężczyzny śmiertelny strzał. Sprawę bada teraz prokuratura w Łodzi. – Pojawia się jednak wiele wątpliwości co do zasadności użycia broni i szkoleń policjantów w tym zakresie, jak również podejmowanych działań przez funkcjonariuszy w sytuacjach kryzysowych. Często w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o braku środków finansowych na szkolenia praktyczne na strzelnicach i doskonalenie umiejętności posługiwania się bronią palną – pisze poseł Nowak. Podkreśla, że bardzo nerwowy charakter pracy, nadgodziny i silny stres po dłuższym czasie może negatywnie oddziaływać na stan psychiczny człowieka. – Ważne jest, aby zadbać o komfort pracy policjantów zapewniając im dostęp do psychologa. Istotnym elementem mogącym pomóc w wyjaśnianiu tej i podobnych jej spraw byłoby przyspieszenie wdrażania programu, który przewiduje wyposażenie mundurów funkcjonariuszy policji w osobiste kamery utrwalające w sposób audiowizualny przebieg interwencji zapewniając transparentność działań policji, ochronę obywateli oraz ochronę prawną samych funkcjonariuszy – dodaje Tomasz Nowak.
Poseł zapytał ministra, jaki jest system szkoleń – teoretycznych i praktycznych – funkcjonariuszy policji w zakresie używania broni palnej, ile środków przekazuje się na systematyczne szkolenia policjantów? Tomasz Nowak chce też wiedzieć, czy ministerstwo przewiduje zwiększenie puli na szkolenia praktyczne policjantów z używania broni palnej i z jaką częstotliwością przeprowadza się z funkcjonariuszami praktyczne szkolenia reagowania w sytuacjach krytycznych? Parlamentarzysta pyta też, czy czynni służbowo policjanci mają zajęcia z psychologiem lub ułatwiony dostęp do specjalisty w tym zakresie, co jaki czas istnieje obligatoryjność przeprowadzania badań psychologicznych dla policjantów, kiedy ostatni raz takie szkolenia – psychologiczne oraz praktyczne z używania broni – były przeprowadzane dla konińskich funkcjonariuszy oraz na jakim etapie jest program wyposażania policjantów w osobiste kamery na mundurach w Komendzie Miejskiej Policji w Koninie?