Malowidło na Gminnym Przedszkolu przedstawiające uśmiechnięte dzieci na zielonym tle, jest symbolicznym wezwaniem do działań proekologicznych, w tym dbania o czystość powietrza.
Mural wykonany został przez Dominika Rutkowskiego pseudonim Pinto – grafficiarza, grafika, muralisty oraz malarza. Jest samoukiem, ale pasja stała się jego pracą zawodową. Wykonuje przede wszystkim murale. Rutkowski swój styl określa, jako geometryczno-realistyczny, który jest w pewien sposób bliski kubizmowi. Tworzy złudzenie przestrzenności poprzez zestawianie ze sobą różnych wielokątów, różniących się od siebie odcieniem barwy, dzięki czemu pojawia się efekt światłocienia. Ten na przedszkolu odbiega od tego kanonu.
Te w Malanowie powstały z pomocą farb fotokatalitycznych, które pochłaniają zanieczyszczenia, m.in. składniki spalin samochodowych – dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników. Farba fotokatalityczna zawiera dwutlenek tytanu, który przyspiesza rozkład szkodliwych substancji. Na powierzchni pomalowanej wspomnianą farbą zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przeobrażają się w bezpieczne azotany i węglany. Farba wychwytuje gazy, bakterie, wirusy, grzyby, a także nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo pomalowana powierzchnia oczyszcza się sama, po przebiegu reakcji zabrudzenia tracą przyczepność do podłoża i zostają zmyte wraz z deszczem. Jeden metr kwadratowy pomalowany farbą fotokatalityczną oczyszcza tyle powietrza co jedno dorosłe drzewo.