1 kwietnia Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera proponuje dwa interesujące wydarzenia. Jednym z nich jest wystawa malarstwa, które zabierze nas w świat minionej epoki i spróbuje przedstawić go w zderzeniu z upływającym czasem. Pół godziny wcześniej w muzeum odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Karczewskim, przyrodnikiem, zakochanym w ptakach.
Pierwszy z gości muzeum (godz. 17.30), który pojawia się tu na zaproszenie Turkowskiej Grupy OTOP będzie snuł opowieść o ptakach. To one znajdują się w centrum uwagi Jacka Karczewskiego, autora książek o ptakach: „Jej wysokość gęś”, „Noc sów” oraz „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze”. Właśnie jego ostatnia książka, to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika przyrody. „W czasach pełnych niepokoju i zmartwień, wspierając innych w trudnej sytuacji, nie zapominajmy o naturze, nie zapominajmy o ptakach, nie zapominajmy o sobie – apelując pomysłodawcy spotkania, zapraszając na piątek.
Z kolei pół godziny później muzeum zaprasza na wernisaż wystawy autorstwa Roberta Kukli, rocznik 68 r., absolwenta Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Śląskiego (1995 r.), malarza, scenografa, grafika, zajmującego się sztuką ulicy oraz instruktora plastyki i fotografii Świdnickiego Ośrodka Kultury. Autor wystaw indywidualnych a także uczestnik wielu wystaw zbiorowych w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce zaprezentuje turkowianom projekt zatytułowany „Wspieraj swojego malarza”. Wystawa składa się z kilku cykli. Cykl „Murale” jest próbą dokumentacji zjawiska wielkoformatowych reklam ściennych z czasów PRL, ale i zaprezentowania ich jako elementu, a niekiedy kanwy przestrzeni, na której rozgrywa się życie miasta. Prace wykonane w technice akrylu na płótnie w latach 1999 - 2019. Cykl „Murale, vol. 2", to z kolei artystyczna zabawa formą murali reklamowych (akryl na płótnie z lat 2015 - 17). Cykl „Sklepy polskie”, stanowi krytyczną interpretację dzisiejszej rzeczywistości przez pryzmat sieci handlowych i ich klienteli. Cykl w akrylu na płycie powstawał w latach 2014 - 17. Prace z cyklu „Szablony na murach” są również odwołaniem do sztuki zewnętrznej, są kompozycjami wykonanymi sprayami, przy użyciu starych szablonów literniczych, wszystkie z 2021 r. Zestaw obrazów, jakie zostaną dziś zaprezentowane w Muzeum Miasta Turku, nie był jeszcze nigdzie prezentowany. ki