Prawdopodobnie w jeziorze Skluska Wieś znajdować się będą siedliska łąk ramienicowych, które powstaną tam w ramach kompensacji środowiskowej. To efekt deklaracji jaką złożył zarząd Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podczas obrad sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa (8 listopada), dotyczącej przyczyn niewydania decyzji środowiskowej dla odkrywki ,,Ościsłowo”. 14 listopada zarząd spotkał się z ekologami oraz kierownictwem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Firma chce mediacji w tej sprawie.
17 listopada Zarząd PAK KWB Konin SA wystosował do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska pismo, dotyczące postępowania w sprawie określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia pn. ,,Wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z odkrywki ,,Ościsłowo”. Zarząd przypomina w piśmie, że podczas spotkania sejmowej komisji zdaniem przedstawiciela Ministerstwa Środowiska „jedyną przesłanką jaka legła u podstaw odmowy wydania decyzji w sprawie ,,Ościsłowa” był brak wyrażenia zgody na wykonanie kompensacji przyrodniczych”.
14 listopada br. kierownictwo PAK KWB Konin S.A., spotkało się z przedstawicielami stowarzyszeń ekologicznych obecnych na wspomnianej komisji. Tego samego dnia kierownictwo kopalni spotkało się z wójtami i burmistrzami z terenu Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego. By wywiązać się z deklaracji złożonej 8 listopada w Warszawie, odbyły się konsultacje z kierownictwem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz z ekspertami zajmującymi się problemami siedlisk łąk ramienicowych. - Podczas konsultacji dokonano przeglądu siedlisk łąk ramienicowych w jeziorach zlokalizowanych w obszarach Natura 2000, w tym trzech lokalizacji zaproponowanych przez PAK KWB Konin S.A, które potencjalnie mogłyby spełniać wymogi środowiskowe przeprowadzenia kompensacji. Efektem przeprowadzonych przez kopalnię działań jest wybór siedliska ramienicowego w jeziorze Skulska Wieś, zlokalizowanym na obszarze Natura 2000 Ostoja Nadgoplańska oraz Jezioro Gopło w województwie wielkopolskim. Za lokalizacją tą przemawia wiele argumentów związanych z wysokim prawdopodobieństwem osiągnięcia zamierzonego celu. Jezioro to usytuowane jest w ciągu jezior tzw. ramienicowych Jezioro Skulskie (Paniewskie) oraz Jezioro Czartowo. Wykonanie kompensacji wiązać się będzie z przeprowadzeniem szeregu działań między innymi związanych ze zmianą trofii jeziora, szczegółowym zbadaniem właściwości fizyko-chemicznych wody w celu ustalenia podstawowych parametrów takich jak zawartość makropierwiastków, pH, natlenienie, przeźroczystość itp. - informuje ZE PAK.
Jak podkreśla zarząd, PAK KWB Konin S.A. wielokrotnie podkreślała w korespondencji z różnymi organami administracji państwowej i samorządowej, że przeciągający się czas wydania decyzji określających środowiskowe uwarunkowania dla ,,Ościsłowa” może spowodować opóźnienie jego realizacji, czego skutkiem będzie zagrożenie dla funkcjonowania PAK KWB Konin S.A. i kompleksu energetycznego ZE PAK S.A. a w konsekwencji obniżenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa. - Biorąc pod uwagę, że Grupa Kapitałowa ZE PAK S.A. odpowiada za wytwarzanie około 6% energii elektrycznej wytwarzanej w kraju i zatrudnia blisko 6000 pracowników, PAK KWB Konin S.A. podtrzymuje deklarację złożoną w piśmie z 2 listopada 2017 r. do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie dotyczącą wykonania kompensacji przyrodniczej dla siedliska łąk ramienicowych i wnosi, na podstawie art. 96a par. 1 K.p.a., o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego pomiędzy organem a stronami postępowania – informuje ZE PAK.