Zaproszenie ślubne już na pierwszy rzut oka powinno zachęcać do pojawienia się na weselu. I choć wydawać by się mogło, że jego wybór to łatwe zadanie, w praktyce jest zupełnie inaczej. Żeby rozwiać wątpliwości co do treści, które powinny się znaleźć – lub nie – na zaproszeniu ślubnym, porozmawialiśmy z Agnieszką Przeszło z pracowni plastycznej w Koninie.
– Trafiający do mnie klienci mają zazwyczaj już sprecyzowane wizje co do wyglądu ich zaproszeń. Jeśli tak nie jest to zawsze służę im pomocą w osiągnięciu celu. Często także proszą, żeby w szablonowej treści umieść dodatkowo jakiś wierszyk. Nie ma z tym żadnego problemu. Poza tym ostatnio modnym trendem jest zamieszczenie informacji, iż zamiast tradycyjnych kwiatów prosi się o maskotki, słodycze…, które można później przekazać Przedszkolom lub Domom Dziecka. Ja osobiście dysponuję wieloma wzorami zaproszeń, którymi się inspirują w związku z tym szybko osiągamy konsensus w projekcie zaproszenia. W temacie zaś papieru jest duża różnorodność. Bazuję głównie na tym wizytówkowym, ponieważ należy do najbardziej eleganckich i dostępny jest w bogatej kolorystyce – relacjonuje Agnieszka Przeszło. Dowiedzieliśmy się także, iż nasza rozmówczyni miała okazję realizować zaproszenia na ślub w kolorach biało-czarnych, czerwonych, szarych… Zaznaczała również, że sporym zainteresowaniem cieszą się te w stylu Vintage, Eko przewiązane zwykłym sznurkiem. – Zdarza mi się również wykonywać zaproszenia minimalistyczne i bardzo proste. Oczywiście to kwestia gustu, w co nie wnikam. Najważniejsza jednak jest estetyka zaproszenia. Musi świetnie wyglądać i zawierać konieczne, ale i elegancko przekazane treści – mówi pani Agnieszka.
Zalety zaproszeń wykonywanych na życzenie
– Zleceniodawcy otrzymują produkt przygotowany tylko pod kątem ich wymagań. Jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny i nie kupią go w sklepie – zaznacza Agnieszka Przeszło.
Jeśli zechcesz wykonać zaproszenia osobiście musisz wiedzieć
1. Zaproszenie ślubne nie powinno zawierać daty wysłania ani podpisów pary młodej. 2. Nie należy używać w zaproszeniu formy „z osobą towarzyszącą”. Podaje się pełne imiona i nazwiska. 3. Kiedy zaproszeni goście mają dzieci (a chcesz je zaprosić) wystarczy dodać „z dziećmi”. Kiedy jednak pociechy są dorosłe wypada przygotować oddzielne zaproszenia. 4. Zaproszenie musi przekazywać wyraźne treści: datę, godzinę ceremonii, dokładny adres lokalu gdzie ma się odbyć przyjęcie, prośbę o potwierdzenie obecności. 5. Żartownisiom radzi się zachować ostrożność przy sformułowaniach: „Z ogromną przykrością zawiadamiamy...". 6. Sporna jest kwestia ślubnych adnotacji, w których narzeczeni proszą np. o podarowanie pieniędzy zamiast prezentów. Niektórzy mogą wziąć to za nietakt, ale tego rodzaju „wskazówki” wyeliminują ryzyko nietrafionych podarunków.