– Arcybiskup Bronisław Dąbrowski urodził się 2 listopada 1917 roku w Grodźcu, zmarł 25 grudnia 1997 roku w Warszawie, gdzie został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w grobie kapłańskim. W 1935 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. Tam ukończył Niższe Seminarium i zdał maturę. Następnie wyjechał do Rzymu na studia filozoficzno-teologiczne. W 1939 roku wobec zbliżającej się wojny pozostał w Polsce. W czasie niemieckiej okupacji prowadził w Warszawie bursę dla chłopców. W 1943 roku uzyskał tytuł magistra, kończąc konspiracyjne studia na Wydziale Pedagogicznym w Warszawie. Uczestniczył w powstaniu warszawskim na Ochocie. Wzięty do obozu jenieckiego w Bittinheim koło Dachau – pisze Mariusz Woźniak. – Po powrocie do kraju 10 czerwca 1945 roku w Rokitnie pod Warszawą otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abpa A. Szlagowskiego. Kilka miesięcy później mianowany został kierownikiem domu opieki dla sierot wojennych w Izbicy Kujawskiej. W 1948 roku wrócił do Warszawy, gdzie do 1954 roku kierował zakładem Izby Rzemieślniczej św. Antoniego. Jednocześnie w Instytucie Pedagogiki – pod kierunkiem prof. S. Baleya – ukończył rozpoczęte w Rzymie studia psychologiczne. W 1948 roku został powołany przez Prymasa na przewodniczącego Porozumienia Międzyzakonnego, później Wydziału Spraw Zakonnych przy Sekretariacie Prymasa Polski. 15 maja 1950 roku objął stanowisko dyrektora Biura Sekretariatu Episkopatu.
Jak informuje wójt, w 1961 roku został mianowany biskupem pomocniczym warszawskim przez papieża Jana XXIII, konsekrowany w katedrze warszawskiej 25 marca 1962 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i biskupów Z. Choromańskiego i F. Korszyńskiego. Bronisław Dąbrowski był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. W latach 1969-1993 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Prowadził aż do upadku komunizmu trudne rozmowy z władzami PRL, pozostając w stałym kontakcie z Pawłem VI i Janem Pawłem II. Brał udział w pracach Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, był negocjatorem w sporach między NSZZ „Solidarność” a rządem. 6 czerwca 1982 roku – w uznaniu zasług dla Kościoła i Ojczyzny – otrzymał godność arcybiskupa z rąk Jana Pawła II. Był członkiem Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego Rady Głównej Episkopatu, przewodniczącym Komisji Zakonnej i Komisji Maryjnej Episkopatu Polski oraz Archidiecezjalnej Rady Administracyjnej w Warszawie. Otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Orderem św. Brygidy.
Jak w Grodźcu będzie przebiegał rok poświęcony arcybiskupowi?
Ogłoszony zostanie gminny konkurs o księdzu Bronisławie Dąbrowskim. 11 maja odbędzie się konferencja naukowa i promocja książki księdza kanonika Władysława Piechoty „Sylwetka duchowa księdza arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego”. 8 czerwca natomiast odbędzie się uroczystość upamiętniająca Bronisława Dąbrowskiego w 80. rocznicę święceń kapłańskich.