Wielkopolska otwiera kolejną bramę ku lepszej przyszłości dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Już w marcu rusza nabór na dofinansowanie w ramach działania 6.10 Aktywna Integracja, finansowanego z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.
Każdy człowiek zasługuje na drugą szansę. Aktywna integracja to działania, które pomagają osobom, rodzinom i całym społecznościom wrócić do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. W ramach wsparcia z Funduszy Europejskich możliwa będzie realizacja projektów, oferujących szkolenia, kursy zawodowe, doradztwo prawne i psychologiczne, a także wsparcie w zdobyciu nowych kwalifikacji i powrocie na rynek pracy. To szansa dla organizacji, instytucji i przedsiębiorstw na realizację inicjatyw, które pomagają osobom wykluczonym oraz zagrożonym ubóstwem wrócić na rynek pracy i odzyskać pewność siebie.
Aktywne wsparcie Funduszy Europejskich w Koninie i okolicach
Utrata pracy czy problem z jej znalezieniem może wpłynąć na komfort życia. Nie tylko ten ekonomiczny, ale również społeczno-psychiczny. Doskonale rozumieją to przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sompolnie, gdzie z Funduszy Europejskich uruchomiono „Kompleksowy program reintegracji społeczno-zawodowej”.
– Od wielu lat wspomagamy mieszkańców z naszej gminy w podnoszeniu standardu życia. Skupiamy się na rozwiązywaniu wielu problemów społecznych, którymi są bezrobocie i bierność zawodowa – mówi Joanna Gilewska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sompolnie. – Projekt „Kompleksowy program reintegracji społeczno–zawodowej” skierowany był do osób bezrobotnych oraz biernych zawodowo. Wszelkie działania w ramach projektu miały na celu złagodzenie negatywnych skutków bezrobocia oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, na które narażone są osoby bezrobotne, bierne zawodowo i niepełnosprawne.
Osoby bezrobotne, uczestniczące w projekcie, przeszły szkolenia zawodowe oraz szereg spotkań z socjoterapeutą, prawnikiem, doradcą zawodowym w celu podniesienia swoich kompetencji zawodowych i społecznych. Kolejnym etapem projektu było odbycie 3-miesięcznego stażu zawodowego u lokalnych przedsiębiorców, w celu nabycia cennego doświadczenia.
– Osoby, które wzięły udział w projekcie wyposażone są w wiedzę i doświadczenie zawodowe, a także umiejętności potrzebne w odnalezieniu się na rynku pracy – kontynuuje Joanna Gilewska. – Udział w tym przedsięwzięciu dał uczestnikom większe poczucie własnego sprawstwa, a zmotywowanie ich do działania, dało poczucie kontroli nad własnym życiem.
Również w Gminie Wilczyn osoby wykluczone społecznie i zagrożone ubóstwem zyskały nadzieję na lepsze jutro. Mieszkańcy mogli skorzystać m.in. z indywidualnej ścieżki reintegracji, co w praktyce oznaczało wsparcie skrojone pod konkretne potrzeby uczestników projektu „Kompleksowy programy reintegracji”. Dodatkowo odbyły się szkolenia i kursy podnoszące kompetencje zawodowe czy warsztaty aktywnego poszukiwania pracy.
Daj nadzieję na lepsze jutro
Już wkrótce czekać będzie więcej pomocy dla osób, które jej wymagają. O dofinansowanie prospołecznych projektów mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, administracja publiczna, służby publiczne, organizacje społeczne oraz związki wyznaniowe. Środki można przeznaczyć na aktywizację społeczno-zawodową osób wykluczonych oraz ich otoczenia, rozwój integracji społecznej, a także wsparcie osób biernych zawodowo. Wnioski można składać od 3 do 31 marca 2025 roku. To doskonała okazja, by stworzyć projekty, które pomogą mieszkańcom Konina i okolic odzyskać niezależność i cieszyć się lepszą przyszłością.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski