Masz pomysł na nową, przyjazną przestrzeń w swoim mieście? Chcesz zmienić szare ulice w zielone parki, a opuszczone budynki w miejsca tętniące życiem? Aplikuj o dotację unijną na rewitalizację! Dołącz do tych, którzy już to zrobili.
Fundusze Europejskie tchnęły nowe życie w Konin i okolice. Zmiany dotknęły m.in. zabytkowy Pałac w Wierzbinku, gdzie swoją siedzibę ma filia szkoły muzycznej oraz Gminny Ośrodek Kultury. Z kolei w gminie Dąbie odnowiono dawną zlewnię mleka.
Konin i okolice tętnią życiem
W gminie Wierzbinek XIX-wieczny pałac przeszedł gruntowną rewitalizację i dziś pełni funkcję centrum kulturalnego i edukacyjnego. Udział Funduszy Europejskich nadał budynkowi nowego blasku – zainstalowano ekologiczne systemy grzewcze oraz dostosowano przestrzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Miejsce to stało się sercem lokalnej społeczności.
– Dzięki wykonanym pracom konserwatorskim ocaliliśmy budynek przed całkowitym zniszczeniem – mówi Michał Liśkiewicz, Referent ds. ewidencji działalności gospodarczej, spraw wojskowych i drogownictwa w Urzędzie Gminy w Wierzbinku. – Obecnie w budynku swoją siedzibę odnalazły trzy instytucje: Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbinku, Szkoła Muzyczna I Stopnia w Radziejowie Filia Wierzbinek oraz Klub Emerytów i Rencistów ,,Jedność”. W zabytkowych murach pałacu zaczęło tętnić życie. We wnętrzach rozbrzmiewa piękna muzyka. Kilka razy w roku w auli pałacu odbywają się koncerty, na które zawsze przychodzą tłumy. Gminny Ośrodek Kultury w swojej ofercie ma wiele warsztatów dla dzieci i dorosłych. W zabytkowym budynku organizowane są różnego wydarzenia kulturalne jak np. spotkania autorskie. W ostatnim czasie gościem pałacyku była Laura Łącz, polska aktorka teatralna.
W ramach tego samego projektu powstała także 5-kilometrowa ścieżka rowerowa Wierzbinek-Janowice, która biegnie trasą dawnej kolejki wąskotorowej, oferując wyjątkowe wrażenia mieszkańcom i turystom.
– Budowa ścieżki pieszo-rowerowej po kolejce wąskotorowej na terenie gminy Wierzbinek, niewątpliwie poprawiła bezpieczeństwo osób poruszających się jednośladami. Nie można zapominać o walorach turystycznych tej inwestycji – kontynuuje Michał Liśkiewicz. – Ścieżka rowerowa z Wierzbinka w kierunku Sompolna dwa lata temu została zasilona w siłownię zewnętrzną, to dodatkowy atut wpływający na większe zainteresowanie mieszkańców Wierzbinka i Sompolna.
W gminie Dąbie dawną zlewnię mleka przekształcono w nowoczesne centrum aktywności społeczno-kulturalnej. Stworzono przestrzenie dla spółdzielni socjalnej oraz lokalnych przedsiębiorców. Projekt uwzględnił także zagospodarowanie terenów zielonych, co podkreśla jego proekologiczny charakter. Rewitalizacja tego obiektu przyczyniła się do integracji mieszkańców i stworzenia miejsca sprzyjającego organizacji różnych wydarzeń.
Tchnij życie na nowo
Teraz czas na kolejne „zielone” i uspołecznione projekty rewitalizacyjne. Do 28 marca trwa przyjmowanie wniosków o dotacje z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej, który jest częścią programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. To szansa na rewitalizację obszarów zdegradowanych cechujących się negatywnym wpływem sektora wydobywczo-energetycznego (w szczególności na obszarach, na których występują tereny poprzemysłowe, w tym pokopalnianie). Do podziału jest 67 mln zł. W konkursie mogą brać udział jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, podmioty ekonomii społecznej czy organizacje pozarządowe. Nabór dotyczy projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Premiowane będą szczególnie te pomysły, w których pojawią się ekologiczne i prospołeczne akcenty.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski