W Urzędzie Miejskim w Koninie zmieniła się ostatnio struktura organizacyjna w wydziałach zajmujących się kwestiami inwestycji, przedsiębiorczością i pozyskiwaniem środków zewnętrznych.
Szefową Wydziału Współpracy z Biznesem została Barbara Masternak, czyli dotychczasowa kierownik Wydziału Obsługi Inwestora. Jak reaguje na opinie, że w naszym mieście niewiele otwiera się nowych firm, krótko mówiąc – nie przybywa inwestorów? – Specyfika naszego wydziału jest taka, że niewiele czasem możemy mówić. Wiele projektów, które prowadzimy, jest tajnych i dopiero w momencie ich finalizacji widzimy realny efekt. Ale czy się nic nie dzieje? Na pewno nie zgadam się z takim stwierdzeniem. Być może za mało o tym mówimy. Chociażby w ubiegłym roku mieliśmy kilka dużych inwestycji, które zostały sfinalizowane – mówi Barbara Masternak. Wymienia nowego inwestora z branży automotive – firmę Ronbay Technology, która otworzy nową fabrykę materiałów katodowych JS Energy Europe przy ulicy Sulańskiej. – Tam dopięliśmy transakcję sprzedaży nieruchomości, która wcześniej należała do Johnson Matthey. Pozyskaliśmy nowego inwestora z branży spożywczej, który w tym roku rozpocznie budowę swojej firmy na Międzylesiu. Jest też na Starówce nowy inwestor, czyli firma Romgos, o szerokim profilu działalności, która bardzo prężnie działa i przenosi swoją działalność właśnie do Konina – dodaje kierownik Wydziału Współpracy z Biznesem Urzędu Miejskiego w Koninie. Łącznie tylko z tych trzech inwestorów powstanie kilkaset nowych miejsc pracy. – To będą znaczące dla regionu liczby. Mamy jeszcze kilku mniejszych inwestorów w procesie rozbudowy, więc tych miejsc pracy będzie stopniowo przybywało – dodaje Barbara Masternak.
Czy miasto ma atrakcyjne tereny inwestycyjne, którymi jest w stanie zachęcić nowe firmy? – Właśnie nasz wydział zajmuje się kwestią ich odpowiedniego przygotowywania. Przykładem jest pozyskanie 38 hektarów terenów w Malińcu objętych przemysłowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nad którym pracujemy od około 2 lat. Cała sytuacja prawna została uregulowana, także dojazd do tej działki. W pierwszym półroczu tego roku będziemy przygotowywali przetarg na te nieruchomości we współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na tej przestrzeni utworzymy park przemysłowy Konin-Maliniec. To są działki od 3,5 do 10 ha. Mamy już 2 potencjalnych inwestorów na ten teren, a będziemy poszukiwali jeszcze kolejnych – wyjaśnia kierownik. – Dodatkowo przygotowujemy na Międzylesiu kolejnych 15 ha terenów przy rondzie Praw Kobiet, przeznaczonych pod produkcję i usługi. Mamy już dwóch inwestorów zainteresowanych powierzchnią około 7 ha.