Funkcjonowanie firm, zakładów przemysłowych, obiektów publicznych wymaga stosowania odpowiednich zabezpieczeń. Oznaczają one między innymi ochronę urządzeń, sieci informatycznych, oprogramowania. Tak zwane bezpieczeństwo cybernetyczne to stosunkowo nowe wyzwanie, z jakim przychodzi się zmierzyć przedsiębiorcom, rządom, samorządom, ale też prywatnym użytkownikom sieci. Mowa np. o odpowiednim zabezpieczeniu danych przed dostępem niepowołanych osób lub zniszczeniem. To wręcz kluczowe zadanie w obecnych czasach, kiedy funkcjonowanie oparte na sieciach komputerowych jest powszechnym zjawiskiem. Nie ma wątpliwości, że warto skorzystać z usług specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem sieci i zabezpieczeń, doradztwem czy dostarczaniem urządzeń oraz oprogramowania gwarantującego skuteczną ochronę przed nieautoryzowanym dostępem. Oczywiście mowa nie tylko o zabezpieczaniu danych, ale także kluczowych elementów instalacji bądź obszarów, a ponadto o zapewnienie stałego zasilania, co ma fundamentalne znaczenie w razie awarii lub cyberataku.
Zróżnicowane urządzenia zasilane energią elektryczną pozytywnie wpływają na codzienne życie, ułatwiając wykonywanie wielu zadań i przeprowadzanie różnorodnych procesów przemysłowych. To jednak tylko jedna strona medalu, ponieważ jednocześnie praca z prądem stanowi wielkie wyzwanie pod względem bezpieczeństwa. Z tego powodu na rynku dostępnych jest tak wiele elementów ochronnych, które gwarantują, że w czasie korzystania ze sprzętu zagrożenia dla urządzeń, człowieka czy budynków i ich wyposażenia zostają ograniczone do minimum. Za ochronę instalacji i urządzeń odpowiadają między innymi ograniczniki przepięć. Dzięki nim można uniknąć uszkodzenia lub nawet zniszczenia aparatury różnego rodzaju. Przepięcie pojawia się między innymi po uderzeniu pioruna, a zatem trudno przewidzieć taką sytuację, dlatego w przypadku niepokojących prognoz pogody warto odłączyć sprzęt od zasilania, a jeśli jest to niemożliwe, to stosować odpowiednie zabezpieczenia.
Równie istotnym zagrożeniem jest upływ prądu, co może się zdarzyć m.in. w wyniku awarii. Należy więc sięgać po zabezpieczenie różnicowe. W sytuacji, kiedy prąd wpływający przez tego rodzaju wyłącznik nie jest równy prądowi wypływającemu, zasilanie zostaje odcięte. Może to bowiem oznaczać „ucieczkę” prądu na przykład na obudowy urządzeń elektrycznych. Ich dotknięcie oznacza wtedy ryzyko porażenia, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, a nawet życia. Z tego powodu wybór różnicówki jest tak istotny.
Korzystanie z urządzeń elektrycznych w warunkach domowych wymaga zatem korzystania z rozmaitych zabezpieczeń, które na szczęście są dostępne na rynku. Listwy, awaryjne zasilanie czy wyłączniki bądź rozłączniki w rozdzielnicach są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo w domu. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ różnorodne zdarzenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Porażenie, uszkodzenie sprzętu, utrata danych to tylko część z nich. Biorąc pod uwagę fakt, jak szeroki jest wybór elementów chroniących, to zapobieganie pożarom, zniszczeniu urządzeń czy utracie zdrowie wcale nie jest wymagającym zadaniem, zarówno w domu, jak i w przemyśle, energetyce i innych obszarach.
– Artykuł sponsorowany