Projekt zrealizowany został na obszarze o powierzchni około 400 metrów kwadratowych. „Ogród życia” znajduje się w sąsiedztwie pałacowego parku, przy głównej drodze powiatowej. W ramach warsztatów, które odbywały się od 25 września do 5 października, posadzono ponad 150 roślin, ustawiono domki dla owadów, karmniki dla ptaków oraz mini oczko wodne, które pełni funkcję poidełka dla ptaków. – „Ogród Życia” to odpowiedź na rosnące zainteresowanie mieszkańców tematyką ekologiczną – mówi Agnieszka Komicz-Muszyńska, jedna z osób zaangażowanych w projekt. – Dotychczas nasze działania edukacyjne były skierowane głównie do dzieci i młodzieży, ale coraz częściej dorośli pytają, jak mogą dbać o środowisko, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie dominuje zieleń.
Głównym celem „Ogrodu Życia” była organizacja warsztatów i szkoleń z zakresu ekologii, permakultury, bioróżnorodności oraz ochrony środowiska w przydomowych ogródkach. Uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się, jak zakładać i pielęgnować ogród, a także jak wspierać lokalną bioróżnorodność poprzez tworzenie siedlisk dla owadów zapylających, ptaków oraz małych ssaków. Ogród stworzony w ramach projektu jest dostosowany do trudnych warunków, z którymi boryka się teren parafii – gleba jest słaba, a miejsce mocno nasłonecznione. Z tego względu wybrano rośliny zimozielone, odporne na suszę, pod roślinami zastosowano korę, która pomaga w utrzymaniu wilgoci w glebie, a na ścieżce posiano mieszankę rozchodników. – Choć rośliny są jeszcze małe i w oczy rzuca się głównie kora, za dwa, trzy lata miejsce to zazieleni się i stanie się prawdziwym azylem dla fauny i flory – podkreślają organizatorzy.
Realizacja „Ogrodu Życia” była możliwa dzięki dofinansowaniu ze strony powiatu konińskiego, a całość zadania wyniosła 10 tysięcy złotych.
opr. mar