Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą dziękczynną za tegoroczne zbiory. Następnie korowód dożynkowy z orkiestrą dętą przemaszerował na teren Szkoły Podstawowej w Długiej Wsi.
Tegorocznymi starostami dożynek byli Monika i Jan Janiccy z miejscowości Miłkowice, gospodarujący na 40 hektarach. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Przekazali oni burmistrzowi Tadeuszowi Geblerowi bochen chleba prosząc, aby dzielił go sprawiedliwie tak, aby nie zabrakło dla żadnego mieszkańca gminy.
Następnie rozpoczęły się przemówienia oficjeli. Oprócz podziękowań i życzeń dla rolników poruszono szereg innych tematów. Poseł Ryszard Bartosik oświadczył, że jest przeciwny przyjęciu Ukrainy do Unii Europejskiej, choć w 2022 roku Polska za rządów PiS opowiadała się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy. Poseł jest też za ograniczeniem importu z Ukrainy. Jako sekretarz staniu w Ministerstwie Rolnictwa chwalił Zielony Ład w debacie Gazety Prawnej z 2021 roku twierdząc, że „to plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki Unii Europejskiej, stawiający wiele wyzwań związanych z klimatem oraz środowiskiem we wszystkich obszarach polityki i gospodarki”. Teraz uważa go za zagrożenie dla polskiego rolnictwa.
W tym roku na 27 sołectw, tylko jedenaście przygotowało wińce dożynkowe. Za najpiękniejszy uznano wieniec sołectwa Czajków, który reprezentował będzie gminę podczas dożynek powiatowych. Swoje stoiska rozstawiły Koła Gospodyń Wiejskich, częstując lokalnymi smakołykami. Zainteresowanie było tak duże, że przygotowane potrawy i ciasta błyskawicznie zostały skonsumowane przez licznych uczestników dożynek z terenu całego powiatu. Nie brakowało kiełbasek z grilla, które nieodpłatnie serwowali pracownicy tutejszej ubojni bydła.
W części artystycznej wystąpiły zespoły śpiewacze Serenada i AleBabki, Orkiestra Dęta OSP Dobra-Żeronice oraz kapela podwórkowa „Pod Rydlem” z Kleczewa i zespół Capitan Folk.