Alkoholizm jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie i przyczyną śmierci 2,5 miliona osób rocznie. W Polsce od alkoholu uzależnionych jest aż milion osób! Światowy Dzień Trzeźwości ma na celu zwrócenie uwagi, jak groźne w skutkach jest spożywanie, czy nadużywanie procentowych trunków! – Najwyższy czas, żeby zerwać z wszechobecną „kulturą picia”! – zachęca Bożena Janicka, lekarz rodzinny, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
– Dorosły Polak wypija rocznie 12 litrów czystego spirytusu!
– Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu!
– Alkohol jest przyczyną wielu patologii społecznych, przestępstw, zabójstw i wypadków drogowych!
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alkohol znajduje się na 3. miejscu (po paleniu tytoniu i nadciśnieniu tętniczym) wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji.
– Alkohol ma negatywny wpływ zarówno na organizm, jak i psychikę. Całkowicie zmienia poczucie rzeczywistości. Osoba pijąca albo staje się skryta, albo otwarta na wszystko. Nierzadko zachowuje się nieracjonalnie. Trzeba też podkreślić, że alkohol ma negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W dobie tomografii komputerowej i rezonansu widoczne są zaniki korowe mózgu. Aż w 90 procentach powodem jest nadużywanie alkoholu. Alkohol ze względu na skład chemiczny wpisuje się w DNA komórki. Modyfikuje ją, zmniejsza odporność, uaktywnia różne choroby, w tym szczególnie nowotwory. Alkohol działa jak cichy zabójca. Powoli, ale skutecznie – alarmuje Bożena Janicka.
O negatywnym wpływie alkoholu na organizm świadczy cała lista chorób: począwszy od chorób układu krążenia po nowotwory.
– Bardzo groźne jest połączenie alkoholu z papierosem, nikotyną. W modzie nieustannie są papierosy elektroniczne, uznawane za mniej szkodliwe, bo nie mają substancji smolistych. Badania wykazały jednak, że niestety – również zawierają substancje kancerogenne, czyli prowadzące do nowotworów. Tu na pierwszym miejscu są: jama ustna, krtań, przełyk, gardło. To są najczęstsze nowotwory w skojarzeniu „alkohol plus papieros”. Alkohol stymuluje także raka piersi. Uaktywnia gen, który mają rodzinnie kobiety. U mężczyzn natomiast częstą chorobą, której podłożem może być alkohol jest rak pęcherza moczowego. Powszechny jest także rak wątroby, jelita grubego, czy odbytu. Wszystko często w połączeniu „alkohol plus tytoń” – zaznacza prezes PPOZ.
W Polsce za nadużywanie alkoholu odpowiedzialne jest wychowanie we… wszechobecnej kulturze picia. Okazją jest niemal każde ważniejsze wydarzenie. Urodzenie dziecka, śmierć, urodziny, imieniny, rocznice… Te smutne i te radosne!
– Dochodzi do tego, że alkohol staje się celem w życiu. Od weekendu do weekendu. Potem „w tygodniu”, coraz częściej, po cichu, bez świadków… Bo jeszcze ktoś zrobi zdjęcie i wrzuci do sieci! Także i z tego powodu alkohol może zniszczyć życie w mgnieniu oka! – dodaje Bożena Janicka zachęcając do trzeźwości, a tym samym celebrowania mody na… niepicie alkoholu, która staje się coraz bardziej powszechna wśród młodych, świadomych mieszkańców zachodniej Europy. Hasło „ze mną się nie napijesz?” dawno już przestało tam działać!