Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Kopalnia remontuje drogi. Sprzeda je samorządom za przysłowiową złotówkę

13:20, 04.04.2024 Aktualizacja: 22:22, 21.10.2025
Skomentuj Kopalnia remontuje drogi. Sprzeda je samorządom za przysłowiową złotówkę

Dzisiaj w konińskim starostwiepodpisano porozumienie pomiędzy Powiatem Konińskim, gminą Kleczew i PAKKopalnią Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie, dotyczące uregulowania spraw drógprzeznaczonych do użytku publicznego na terenach wcześniej zajmowanych poddziałalność górniczą przez kopalnię. – Doszliśmydo finiszu, by podpisać porozumienie na remont drogi od ulicy Toruńskiej dodrogi wojewódzkiej 263 i do ronda. Kopalnia zobowiązała się dokonać remontutych dwóch odcinków dróg. Po wykonaniu remontu zostaną one przekazane powiatowikonińskiemu i gminie Kleczew za symboliczną odpłatnością. Dziś jest to dla mnieolbrzymia satysfakcja – mówił starosta Stanisław Bielik.Sprawazałatwiona po 18 latach

Piotr Woźny, prezes ZE PAK-u, przypomniał list,który otrzymał od starosty Bielika. – Przyjechałem tutaj w listopadzie 2020roku. 30 listopada dostałem list powitalny od pana starosty z wyliczeniem niezałatwionych spraw drogowych, które są wpowiecie konińskim. Bardzo się cieszę, że porządkujemy te sprawy dotyczące przygotowaniadróg i tego, co będzie służyło mieszkańcom. Załatwiamy kwestie, które od wielulat nie były załatwione. Bardzo panu staroście chciałem podziękować zawspółpracę przez te kilka lat. Myślę, że to jest taka obopólna satysfakcja, żete sprawy, które pan starostwa w tym piśmie powitalnym do mnie napisał to albowiększość z nich mamy już załatwionych,albo wprowadzone na ścieżkę do realizacji. Cieszę się, że temat pod sam konieckadencji udaje się załatwić, bo to jedna z najgrubszych spraw, które mieliśmy natapecie – mówił. – Dzisiaj załatwiamy temat ugody, która została zawarta w 2006 roku pomiędzy kopalnią ipowiatem konińskim reprezentowanymwówczas przez starostę Stefana Dziamarę i wicestarostę Stanisława Bielika.Cieszę się, że po tych 18 latach możemy to domknąć.

Jeszczedo zrobienia Południowa Obwodnica Kleczewa

– Dla mnie grubszymi sprawami są jeszcze dwie drogi –Różnowa-Białobród i Białobród-Jabłonka. To tak zwana Południowa ObwodnicaKleczewa. Myślę, że w następnej kadencji będzie to ważny problem dla samorządu,nawet przy współpracy kopalnią i wszystkichsamorządów. Mieliśmy podpisane porozumienie – gminy Kleczew, KazimierzBiskupi, Ślesin, Lasy Państwowe, PAK KWB Konin i Powiat Koniński. Niestety,dwukrotnie składaliśmy wniosek doPolskiego Ładu o dofinansowanie, ponieważ trzeba sobie zdawać z tego sprawę, żeto bardzo droga inwestycja. Różnie wyceniana – nawet 200 mln na te dwa odcinkidrogi. 10 kwietnia jestem umówiony z wiceministrem infrastruktury. Spróbujędotrzeć tam w sprawie nie tylko mostu w Biechowach, ale i tych dwóch dróg. Tonie jest tak, że od razu się pieniądze załatwi, ale temat trzeba sygnalizować.Nas to po prostu nie ominie, abyśmy tak mogli zostawić te dwa odcinki drogi ijak dotychczas łatać na nich dziury. To nie jest rozwiązanie problemu. Asamorządy łącznie z kopalnią sobie z tym tematem nie poradzą bez pomocypaństwa. Dlatego tym bardziej cieszymy się z podpisania tego porozumienia iremontu tych dwóch odcinków drogi – mówił Stanisław Bielik.

Załatwilitematy niezałatwialne

O remoncie dróg w swojej gminie mówił takżeburmistrz Mariusz Musiałowski. – Faktycznie bardzo dużo udało się w tej kadencjiuporządkować. Droga między rondami. Gdyby nie pan starosta i dobra wola panaprezesa i marszałka do dzisiaj mielibyśmy kłopot. W tej chwili na ukończeniu jestremontu drogi Rutki, o którą radni suszyli głowę od zawsze. 18 lat sprawa była niezałatwiana.Bardzo się cieszę, że na koniec tej kadencji udało się doprowadzić ten temat doszczęśliwego końca. Jestem szczęśliwy, że miałem przyjemność pracować z tak sprawnymimenadżerami, jakimi są pan starosta i pan prezes. Tematy, które się wydawałyniezałatwialne, okazało się, że jednak udało się je do szczęśliwego końcadoprowadzić. Porządkujemy faktycznie tematy drogowe. To nie są łatwe sprawy,ale zawsze ten kompromis udaje się wypracować. I z tego listu powitalnego kolejnetematy są odhaczane. Panie starosto ja cieszę się, że ten list powitalny panwysłał, napisał do pana prezesa. On zapadł głęboko w pamięci panu prezesowi. Jachyba będę to praktykował. Cieszę się, że temat został doprowadzony do końca –mówił.

Tobędą nowe drogi

Droga Rutki-Bis łączyła północną część gminy Kleczewz Budzisławiem. – Tam znajduje się zbiornik i została wybudowana droga, któraod Roztoki wpinała się w ulicę Rutki w Kleczewie. Mieszkańcy domagali się odzawsze odtworzenia tej drogi. Ona skraca nieco drogę do Kleczewa. Doszliśmy downiosku, że będzie odtworzona ta droga z kruszywa, nie będzie to drogaasfaltowa. Bo nauczeni już doświadczeniem wiemy, co się z tą drogą będzie działo.Ona za 5-6 lat znów się pofaluje. Będziemy mieć faktycznie dwie nowe drogi,które będą prowadzić do Kleczewa. Droga między rondami będzie drogą wojewódzką,droga powiatowa też będzie znakomitej jakości. Na razie budujemy to z kruszywa,będziemy je uzupełniać i równać. A burmistrz za 20 lat będzie się martwił czychce mieć kolejną drogę z asfaltu czy nie – wyjaśniał burmistrz Musiałowski.

Wspomniane drogi po remoncie kopalnia sprzedapowiatowi konińskiemu i gminie Kleczew za przysłowiową złotówkę. Kosztorys inwestycjiszacowany jest w wysokości około 1.700.000 zł na ulicę Rutki Bis, a na dwaodcinki (z Roztoki do ulicy Toruńskiej i od ulicy Toruńskiej do ulicy GenerałaFranciszka Kamińskiego w Kleczewie) – około 3 mln zł.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%