Tematem było przedstawienie dalszej części programu wyborczego pt. „Konin – miastem sprawiedliwości i szacunku wobec każdego człowieka”.
W pierwszej części konferencji Robert Popkowski wspominał o ofercie dla młodych ludzi. – Konin się wyludnia i powinniśmy coś z tym zrobić. Każdy młody człowiek, który jest u nas w Koninie się rozwija, wyjeżdża lub chce przyjechać, szuka przede wszystkim stanowiska pracy i godnych warunków życia. (…). Musimy rozmawiać o tym, żeby tanie mieszkania powstawały. Nie tylko chcemy ich zatrzymywać tu, ale również przyciągać – mówił.
Padła propozycja, by zrobić z hotelu Konin przysłowiowy kampus dla młodych ludzi, którzy dostaną tutaj mieszkania i będą ponosić tylko podstawowe koszty. – (…) Nie każdego młodego człowieka stać, żeby kupić sobie czy wynajmować drogie mieszkania, stąd pomysł, żeby zagospodarować hotel Konin. (…) Oczywiście nie tylko człowiek pracą żyje i tu wychodzimy naprzeciwko młodym ludziom. Ożywienie Bulwarów Nadwarciańskich to jeden z pomysłów. W momencie kiedy zostanę prezydentem zrobię tak, że ożywię te bulwary. Tam musi tętnić życie – mówił kandydat. Kolejnymi propozycjami Roberta Popkowskiego były również ogródki piwne, a także termy z kartą mieszkańca.
Druga część konferencji dotyczyła już głównego tematu, czyli sprawiedliwości i szacunku wobec każdego człowieka w Koninie. Jednym z pierwszych punktów było wyrównanie szans w wykupie mieszkań MTBS oraz urealnienie czynszów, a także umożliwienie każdemu mieszkańcowi udziału w demokratycznym procesie. – Tolerancja, szacunek i godność to są przede wszystkim nasi seniorzy. Ci ludzie pracowali na nasze życie tutaj. To oni stworzyli to miasto. Jesteśmy im winni za to. (…) Chcieliśmy wyjść naprzeciw seniorom i zrobić program „taksówka dla seniora”. To jest pomysł, który już funkcjonuje u nas w Polsce. Przeznaczony jest on dla seniorów, którzy mają mniejszy zasób portfela, którym trudniej się wiedzie, ewentualnie tym, którzy nie mają rodziny, która by mogła ich gdzieś zawieźć, podwieźć. Oczywiście to nie jest jedna taksówka dla jednego człowieka. Będzie można się zgłosić i raz w miesiącu skorzystać z takiej taksówki i dojechać na badania lekarskie czy do urzędu. Taka taksówka spokojnie może być na utrzymaniu rady miasta. (…) Sam MOPR w Koninie nie może brać na swoje barki wyłącznie dbania o osoby starsze. Skoro są te osiedlowe świetlice środowiskowe, dlaczego nie rozszerzyć ich zakresu o program dla seniorów – mówił Robert Popkowski.
Na koniec wyjaśniono również, że program „taksówka dla seniora” obejmowałby osoby powyżej 80. roku życia lub osoby nieco młodsze z widocznymi problemami z samodzielnym funkcjonowaniem i korzystaniem z komunikacji miejskiej.
Krystian Cichocki