Jesień to czas, gdy dzień staje się krótszy, promienie słońca delikatnie muskają złociste liście, w powietrzu wisi zupełnie inny nastrój, czuć wilgoć, jest dużo chłodniej- przyroda szykuje się na nadejście zimy i odpoczynek po intensywnym lecie. Lekkie poczucie wakacyjnej wolności zastępuje melancholia, a miejsce intensywnego słońca zajmuje zapach deszczu i tajemny półmrok.
To pora roku, w której również skóra po letnich kąpielach słonecznych potrzebuje szczególnego zaopiekowania. Po okresie letnim skóra bardzo często jest przesuszona, podrażniona, nadmiernie zrogowaciała i pojawiają się na niej przebarwienia. Właśnie dlatego jesień to czas, by zadbać o regenerację skóry, przygotować ją na zbliżającą się zimę, niskie temperatury, smog, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach.
Jesienną porą skóra potrzebuje:
- regeneracji po lecie
- przygotowania do zimy
Pielęgnację skóry w okresie jesiennym można przedstawić w 5 krokach:
1. złuszczanie naskórka,
2. ochrona przed promieniowaniem UV,
3. nawilżenie i odżywienie skóry,
4. dobrze zbilansowana dieta,
5. regeneracja i odpoczynek
Złuszczanie skóry jesienią przyspiesza jej regenerację, ułatwia nawilżanie i odżywienie, wyrównuje koloryt, wygładza skórę. Jest to idealny czas na zabiegi z zastosowaniem kwasów, gdyż twarz nie jest wystawiana na silną ekspozycję słoneczną.
Jakie kwasy stosować jesienią?
W kosmetyce wykorzystywanych jest wiele rodzajów kwasów, należą one do kilku grup różniących się budową chemiczną oraz sposobem działania na skórę. Niektóre z kwasów, takie jak migdałowy, azelainowy, szikimowy, laktobionowy w niskich stężeniach są częstymi składnikami kremów i toników do pielęgnacji skóry w warunkach domowych. Natomiast zabiegi z zastosowaniem kwasów głębiej złuszczających powinny być przeprowadzane przez specjalistę w gabinecie kosmetycznym, który oceni stan skóry, jej potrzeby uwzględniając ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Niezmiernie ważne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, aby efekty zabiegu utrzymywały się przez długi czas.
Najczęściej wykorzystywane w kosmetyce kwasy, to:
-AHA (alfahydroksykwasy), do których zaliczamy kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, winowy, jabłkowy, a także pirogronowy, mają bardzo wielokierunkowe działanie, dlatego stosuje się je u osób z cerą mieszaną, suchą bądź dojrzałą w celu jej odświeżenia i oczyszczenia,
-BHA (betahydrokwasy), do których zaliczamy niezwykle popularny kwas salicylowy, sprawdzający się u osób z cerą tłustą oraz trądzikową, umożliwiający oczyszczenie cery oraz zredukowanie występowania bakterii,
-PHA (polihydroksykwasy), takie jak kwas laktobionowy, kwas askorbinowy oraz glukonolakton, szczególnie polecane do cery wrażliwej oraz naczynkowej, dodatkowo ją wzmacniają.
Mimo, iż jesienią promienie słońca dużo delikatniej muskają naszą skórę,
należy pamiętać
o stosowaniu kremów z wysokimi filtrami
SPF 50, SPF 30- szczególnie podczas kuracji skóry kwasami.
Jako uzupełnienie pielęgnacji jesienią powinny być stosowane kosmetyki , które tworzą na skórze odpowiednią warstwę lipidową zabezpieczającą przed utratą wody i podrażnieniami, zawierające ceramidy i lipidy, poza tym bogate w witaminy A, C i E.
Zdrowa skóra, to również prawidłowa, zbilansowana
dieta, bogata w witaminy, antyoksydanty, zdrowe kwasy tłuszczowe, białko i
minerały. Żywność wysokoprzetworzona , z dużą ilością cukrów, soli
i nasyconych tłuszczów trans przyśpiesza proces starzenia się komórek. Również
odpowiednia podaż wody w ilości 1,5 do 2 litrów na dobę wpływa pozytywnie na
nawilżenie skóry, jej elastyczność oraz odpowiednią kondycję.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem wpływającym
na stan skóry jest odpoczynek
i regeneracja, dbanie o dobry, ogólny stan zdrowia. Korzystanie z masaży
relaksujących całego ciała, twarzy oraz odpowiednia ilość snu- czas, w którym
zarówno ciało, jak i umysł zregenerują swoje siły.
opracowanie:
kosmetolog mgr Marlena Jaworska
nauczyciel w Medycznej Szkole Policealnej w Koninie
na kierunku Technik usług kosmetycznych