Seniorzy 65 plus, dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety w ciąży – mogą liczyć na kolejne bezpłatne szczepienia, są też duże zniżki dla osób w przedziale wiekowym 18 – 65 lat. – Skorzystajmy z największego osiągnięcia medycyny, jakimi są szczepienia! Zabezpieczmy się zarówno przed ciężkim przebiegiem najgroźniejszych chorób, jak i powikłań – apeluje Bożena Janicka, lekarz rodzinny, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Sezon infekcyjny w pełni, w poradniach nie brakuje pacjentów z objawami świadczącymi o zakażeniach, i to nie tylko sezonowych, związanych z grypą. – Coraz częściej testy wykazują obecność koronawirusa – podkreślają lekarze rodzinni. – Dlatego najwyższa pora na szczepienia, i to zarówno przeciwko grypie, jak i COVID. Czekamy na rekomendacje, ale jeśli ktoś ma obawy, żeby się zaszczepić jednocześnie, może zrobić to z dwutygodniową przerwą. Szczepionka przeciwko COVID będzie dostępna już w grudniu. Chcąc się zaszczepić, trzeba tylko zgłosić taką wolę.
W najlepszej sytuacji, jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie są seniorzy 65 plus, kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Dla nich te szczepienia są bezpłatne. To jednak nie koniec! Decyzją Ministerstwa Zdrowia seniorzy 65 plus z grup ryzyka mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, patogenom odpowiedzialnym m.in. za ciężki przebieg zapalenia płuc.
Kobiety w ciąży mają okazję do bezpłatnego zabezpieczenia się przeciwko grypie, natomiast darmowe szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV (odpowiedzialnego m.in. za raka szyjki macicy) dedykowane są już nie tylko 11- i 12- latkom, ale młodzieży do 18. roku życia.
– Nie zapomniano również o tzw. grupie środkowej, czyli o osobach 18-65 lat – podkreśla Bożena Janicka. – Mogą one skorzystać z 50-procentowej zniżki jeśli chodzi o szczepionki przeciwko grypie, jak i wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Niestety, zauważyliśmy, że Polacy jakby zapomnieli o szczepieniach. Wyszczepialność dzieci przeciwko HPV jest na bardzo niskim poziomie. Tymczasem trzeba pamiętać, że wirusy mogą spowodować prawdziwe spustoszenie w organizmie. Jedyną ochroną są szczepienia. Rekomendujemy je wszystkim, a z całą stanowczością dzieciom (które są wszędobylskie i nie mają rozwiniętej odporności) oraz seniorom (często obciążonych wieloma chorobami). W ich przypadku nie ma dyskusji. Ważna jest także grupa środkowa, czyli osoby w „kwiecie wieku”, które na co dzień mają masowy kontakt z innymi ludźmi: urzędnicy, nauczyciele, pracownicy sklepów, służb, itp. Szczepiąc się zabezpieczają nie tylko siebie, ale również – i przede wszystkim – innych.