Na najbliższej sesji radni zajmą się projektem uchwały w sprawie zamiany nieruchomości między miastem a MZK. Ma to związek z budową nowej zajezdni dla zakładu przy ulicy Brunatnej, przy Jeziorku Turkusowym.
Chodzi o projekt finansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. – Są to środki przypisane, nie trzeba ich pozyskiwać w sposób konkursowy. Umowa będzie podpisana w przyszłym roku – mówi Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. Wskazując, że już teraz jednak można ponosić wydatki na przygotowanie dokumentacji czy programów funkcjonalno-użytkowych. Łącznie jest to 220 milionów złotych. Wkład własny wynosi 15 procent.
Największym zadaniem w tym projekcie jest budowa nowej zajezdni na terenach inwestycyjnych przy ulicy Brunatnej, przy Jeziorku Turkusowym. – One są najmniej atrakcyjne z punktu widzenia przedsiębiorców, bo są dosyć trudne. Są bezpośrednio położone przy przyszłej drodze krajowej nr 25 – dodaje wiceprezydent Adamów, który o tym projekcie opowiadał podczas konferencji w magistracie.
W nowej zajezdni będą serwisowane autobusy elektryczne i wodorowe. Ma tam powstać też nieduży elektrolizer do produkcji wodoru na potrzeby rezerwowe. – Jeżeli byłyby takie sytuacje, że wodór nie mógłby być pozyskany od głównego dostawcy, czyli ZE PAK-u. Nowy budynek ma być samowystarczalny energetycznie, ogrzewany wodorem. Będzie też farma fotowoltaliczna – mówi Paweł Adamów.
Teren przy ulicy Brunatnej przekaże spółce miasto w zamian za ten, gdzie teraz znajduje się zajezdnia MZK, czyli przy ulicy Marii Dąbrowskiej. Ta nieruchomość przeznaczona jest pod usługi. – Docelowo uwolnimy ten teren pod przyszłe inwestycje. Pewnie będzie jeszcze dyskusja na temat jego funkcji, natomiast jest on bardzo atrakcyjny – dodaje wiceprezydent. I wskazuje, że zamieniane grunty mają podobne wartości, czyli około 6 milionów złotych. – Transakcja wymiany będzie neutralna, ale oczywiście zostaną jeszcze zlecone operaty szacunkowe – mówi Paweł Adamów.
Do końca grudnia muszą być gotowe dokumenty, by można było
złożyć wniosek o dofinansowanie. Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
planowany jest również zakup 10 autobusów wodorowych dla MZK. Warto dodać, że
10 takich pojazdów miałoby być też sfinansowanych z Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej i taki wniosek już został złożony.