Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

„Z wielką czcią pochylamy dziś głowy przed wszystkimi, którzy stanęli do walki w godzinach próby”

17:37, 01.09.2023 Aktualizacja: 17:58, 21.10.2025
Skomentuj „Z wielką czcią pochylamy dziś głowy przed wszystkimi, którzy stanęli do...

Przy pomnikupomordowanych w latach 1939-45 za parkiem Chopina w Koninie zostały zorganizowaneobchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana Walk oNiepodległość RP. Przed południem na mogiłach na cmentarzu parafialnym przyulicy Kolskiej złożono kwiaty i zapalono znicze.

Przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty na wspólnejmogile żołnierzy poległych w latach 1918-45 oraz na grobie Piotra Barańskiego,obrońcy Westerplatte. Wyjątkowo w tym roku nie zostały złożone wiązanki namogile mieszkańców Konina poległych w czasie bombardowania miasta na początkuwrześnia 1939 roku, ponieważ przechodzi ona remont.

Miejsce za parkiem, gdzie znajduje się pomnik, jestszczególne dla Konina i regionu. To tutaj od hitlerowskich kul poległo wpierwszych dniach wojny blisko 60 koninian i mieszkańców powiatu.

Wojna przyniosła niewyobrażalny ogrom cierpień i nieszczęść

Wystąpienie okolicznościowe przygotował podporucznik MarekGraniczny, zastępca dowódcy Związku Strzeleckiego STRZELEC 4150, nauczycielhistorii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batoregow Koninie. Jak mówił, II wojna światowa była największą katastrofą w dziejachPolski. – Jej skutkiem były olbrzymie straty ludnościowe i materialne, w tymniepowetowane zniszczenia dóbr kultury. Kraj wyłonił się z niej w innymkształcie terytorialnym, ustrojowym i demograficznym. Wszystkim mieszkańcomPolski wojna przyniosła niewyobrażalny ogrom cierpień i nieszczęść oraz zagładękilku milionów Polaków – mówił Marek Graniczny.

Przesłanie do kombatantów odczytał natomiast kapitanKrzysztof Łętowski ze Związku Inwalidów Wojennych. – Z wielką czcią pochylamydziś głowy przed wszystkimi, którzy stanęli do walki w godzinach próby – mówił.Jak podkreślał, konstytucyjnym i moralnym obowiązkiem państwa polskiego jesttroska o tę „garstkę weteranów, których jeszcze nie pochłonął czas”. –Zapewnienie im godnych warunków bytowych oraz szacunku, uznania społecznego,niezależnie od formacji, którą reprezentowali. Dzisiaj za naszą wschodnią granicątoczy się wojna. Pamiętając bolesną przeszłość i ofiary, spowodowane II wojnąświatową, z całą bezwzględnością sprzeciwiamy się agresji, która przy pomocydziałań zbrojnych niesie za sobą tragedię ludności i wyniszczenie narodu –mówił kapitan Łętowski.

W niebo pofrunęły gołębie

Tradycyjnie już podczas uroczystości poszybowałygołębie jako symbol pokoju. Wypuścili je w niebo Jan Sznajder, sekretarz MiejskiejRady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie oraz harcerki z Hufca ZHP Koninim. Szarych Szeregów.

Jak powiedział Witold Nowak, zastępca prezydentaKonina, smutno jest świętować tę dzisiejszą rocznicę. – Tak mamy w naszej ojczyźnie,że mamy ich wiele – mówił. – Smutno, bo wspominamy ofiary II wojny światowej,tych, którzy przelali za nas krew. Smutno jest, bo nie zasłużyliśmy sobie wtedyna tę wojnę. Tak jak dziś, naród ukraiński nie zasłużył sobie na wojnę toczącą sięza naszymi granicami. Smutno też, bo co roku jest coraz mniej weteranów, tych pamiętającychtamte krwawe i bardzo trudne dla ojczyzny chwile.

– Gdzie szukać nadziei i otuchy w takim smutnym dniu iprzy takich smutnych rocznicach? – zapytał wiceprezydent. – Szukam jej patrzącna tych młodych ludzi, poczty sztandarowe, państwa, którzy każdego rokujesteście, żeby upamiętniać w imieniu mieszkańców i z nami tych wszystkich,których pamięć powinniśmy i chcemy czcić.

Uroczystości rocznicowe to również część artystyczna.Usłyszeliśmy wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Koniec i początek” w wykonaniuMacieja Rogala z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. Wystąpiło też Trioskrzypcowe z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie:Agnieszka Ziółkowska, Maja Wróbel i Martyna Guglas.

Częścią obchodów było oczywiście złożenie kwiatów podpomnikiem, a zrobili to kombatanci, władze samorządowe, parlamentarzyści,przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, służb mundurowych,spółek miejskich i szkół.

Na uroczystości zaprosili:Prezydent Miasta Konina oraz Miejska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%