Kolejne 100 tysięcy złotych przekazało Starostwo Powiatowe dyrekcji konińskiego szpitala na rozbudowę sieci poczty pneumatycznej. W sumie placówka od samorządu powiatowego otrzymała na ten cel już ponad pół miliona złotych. – Jest to materialny wyraz dobrej współpracy i wsparcia ze strony powiatu, za który dziękujemy. W związku z tym, że nasi pacjenci to głównie mieszkańcy Konina, powiatu i aglomeracji, jest to dar dla całego społeczeństwa – dziękowała podczas podpisania umowy Krystyna Brzezińska, dyrektor WSZ w Koninie.
Czas na zakaźny
Początki poczty pneumatycznej w budynku przy ulicy Szpitalnej sięgają sześciu lat wstecz. To właśnie wtedy zrodził się pomysł, żeby ograniczyć niepotrzebne kilometry, które pokonuje personel w drodze do laboratorium. Dzięki poczcie wystarczy dosłownie kilka sekund, żeby materiał biologiczny do badań dotarł w bezpiecznej tubie.
Dziś, dzięki dotacji ze starostwa wszystkie oddziały na Szpitalnej – z wyjątkiem zakaźnego – zostały włączone są do sieci. – Pielęgniarki nie tylko „oszczędzają” nogi, ale mają więcej czasu dla pacjenta – komentuje Maria Wróbel, naczelna pielęgniarka WSZ w Koninie. – Mamy nadzieję, że uda się nam również „załatwić” sprawę oddziału zakaźnego. Jak wiadomo, jest to komórka znajdująca się poza głównym budynkiem przy Szpitalnej. Personel w dzień i w nocy musi przenosić w rękach materiał do laboratorium. Chcielibyśmy do jesieni ogłosić przetarg na podłączenie oddziału do poczty.
Pierwszym krokiem jest 100 tysięcy złotych przekazane w ubiegły czwartek przez Starostwo Powiatowe w Koninie. – Liczymy, że pozostałe pieniądze uda się nam pozyskać w ramach własnych możliwości – mówi Maria Wróbel. – Podłączenie systemu z oddziałem znajdującym się na zewnątrz wymaga ogromnych nakładów. To co najmniej 400 tysięcy złotych. Dołożymy wszelkich starań, żeby poczta mogła być zakończona połączeniem z oddziałem zakaźnym.
Setki badań dziennie
– Cieszę się, że przy naszym skromnym budżecie, możemy wesprzeć szpital po raz kolejny i inwestować w coś, co przynosi korzyść zarówno dla pacjentów, jak i samego personelu. To podwójna satysfakcja – przyznał Stanisław Bielik, starosta koniński.
Podpisanie umowy na dotację było też okazją do podziękowania radnym powiatowym, którzy jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przekazania szpitalowi kolejnych 100 tysięcy złotych. – Dziękuję za zrozumienie ze strony kolegów – mówiła Maria Wróbel, która również zasiada w radzie. – I tym razem nie było żadnej dyskusji.
– Ale to też duża zasługa pani Marii, nikt z radnych nie odważył się głosować przeciwko niej – zażartował starosta Stanisław Bielik.
W konińskim szpitalu rocznie leczonych jest 40 tysięcy pacjentów, do SOR-u trafia 35 tysięcy (150 dziennie). Większość z nich wymaga badań laboratoryjnych – to setki badań dziennie! – Dlatego dziś nasz personel nie wyobraża już sobie pracować bez poczty pneumatycznej – dodaje dyrektor Krystyna Brzezińska.
Podłączenie oddziału zakaźnego do poczty pneumatycznej zakończy inwestycję. W związku z reorganizacją oddziałów szpitala, dyrekcja nie rozważa budowy podobnego systemu przy ulicy Wyszyńskiego.