Mechanizm zakupowy to narzędzie, które pozwala Ośrodkom Wsparcia Ekonomii Społecznej, w tym WOES działającemu na terenie subregionu konińskiego na zakup produktów i usług od działających lokalnie przedsiębiorców społecznych, a następnie przekazywać je instytucjom organizującym bezpośrednią pomoc jak np. OPS czy CUS. Jak podkreśla WOES, poza wsparciem osób, do których trafia pomoc w ramach mechanizmu, realizowany jest inny, również ważny cel – pomoc lokalnym przedsiębiorstwom społecznym, które mocno odczuły skutki pandemii.
11 maja 2020 roku WOES ogłosił wprowadzenie mechanizmu zakupowego jako nowego instrumentu wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstw społecznych, w subregionie konińskim. W ciągu zaledwie tygodnia wpłynęło do Ośrodka blisko 50 wniosków dotyczących wsparcia dla kilkudziesięciu różnych instytucji z subregionu, na łączną kwotę ponad miliona złotych.
Do grudnia 2020 roku w ramach mechanizmu zakupowego w subregionie konińskim wspartych zostało 99 instytucji na łączną kwotę ponad 1,4 mln złotych. Były to między innymi: DPS-y, organizacje pozarządowe, ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, szkoły, przedszkola, PCPR-y, OPS-y, ale także inne instytucje walczące z pandemią, takie jak: straż pożarna czy policja.
W marcu 2022 roku mechanizm został wykorzystany ponownie. OWES otrzymały możliwość kupowania produktów i usług oraz ich nieodpłatnego przekazania na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Rozpoczął się spółdzielczy maraton pomocy. Przedsiębiorstwa społeczna są właśnie w trakcie realizacji zakupów III naboru. Dotychczas objętych wsparciem zostało blisko 4 tys. osób. Usługi zakupione od PES to m.in. usługi cateringowe, opiekuńcze, rehabilitacyjne, opieka nad dziećmi (również z niepełnosprawnościami), porządkowe, psychologiczne, pralnicze.
Spółdzielnia Socjalna Ale Smacznie z Dąbia wspierała lokalne samorządy i instytucje w walce z pandemią przygotowując i dostarczając posiłki dla osób potrzebujących z gminy.
Spółdzielnia Socjalna Blues Hostel z Konina pierwsze osoby uciekające przed wojną przyjęła jeszcze w lutym 2022 roku. Goście zostali zakwaterowani we wszystkich pokojach, którymi dysponowała spółdzielnia (łącznie 24 miejsca noclegowe). Działania Blues Hostel były uzupełniane przez inne, współpracujące ze spółdzielnią przedsiębiorstwa społeczne, które dostarczały potrzebne usługi, w tym m.in. catering (Spółdzielnia Socjalna Finezja), rehabilitację osób z niepełnosprawnościami (Spółdzielnia Socjalna Sport i Rehabilitacja), czy usługi sprzątające oraz pranie (Stowarzyszenie Przepis na życie).
Jednocześnie warto podkreślić, że wiele spółdzielni - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - postawiło na systematyczne wsparcie żywieniowe mniejszych grup osób. To między innymi: Spółdzielnia Socjalna Powrócisz Tu z Turku, Spółdzielnia Socjalna Solniczka z Kłodawy, Fundacja Podaj Dalej z Konina, Fundacja Pronautis czy Spółdzielnia Socjalna Przystanek 21.
Jak wskazuje WOES, mechanizm zakupowy to bardzo dobre narzędzie niosące wiele korzyści, dla osób i instytucji doświadczających kryzysów, ale i podmiotów, które tą pomoc zapewniają.
PES odgrywają również aktywną rolę w niesieniu pomocy i włączaniu uchodźców wojennych do społeczeństwa, budowaniu sieci partnerstw lokalnych - bez współpracy PS/PES z instytucjami samorządowymi, takimi jak OPS, MOPS, CUS, MOPR czy OSP – wykorzystanie narzędzia nie byłoby możliwe.
Więcej
informacji na temat mechanizmu zakupowego WOES i podmiotów ekonomii społecznej, które go realizują można znaleźć na stronie Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej, woes.pl.