Turki, czyli Straż Grobu Pańskiego w parafii Dobra obchodzi w tym roku 140-lecie istnienia. Z tej okazji działające w tej gminie Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej w Wielką Sobotę zorganizowało na dobrskim rynku poświęconą im wystawę zdjęć. Można też otrzymać monografię tej paramilitarnej formacji.
W Wielki Piątek po złożeniu ciała Jezusa w grobie, staje przy nim zbrojna straż, zwana Turkami. Nazwa Turki, wzięła się od ich ubiorów stylizowanych na żołnierskie mundury tureckie. Wiąże się ona z legendą sięgającą 1683 roku, kiedy to grupa mieszczan zaciągnęła się do armii Jana III Sobieskiego i wyruszyła z nim z odsieczą wiedeńską. Po zwycięskiej bitwie wrócili w okresie Wielkiej Nocy. Pierwsze swoje kroki skierowali do kościoła, aby podziękować Panu Bogu za szczęśliwy powrót. Jako że przy Grobie Pańskim nie było straży, zaciągnęli ją przyodziawszy się uprzednio w zdobyczne, tureckie stroje.
Prawda o tym wydarzeniu jest inna. Otóż w Wielki Wtorek 4 kwietnia 1882 roku dobrska mieszczanka Maria Jaworska pojechała do rodziny w Tłokini Kościelnej koło Opatówka w powiecie kaliskim. Tam udawszy się na rezurekcję 9 kwietnia zobaczyła straż przy grobie Chrystusa, zwaną Turkami. Uległa fascynacji temu zwyczajowi, ponieważ po powrocie do Dobrej kazała uszyć synowi Ignacemu Jaworskiemu i jego koledze dwa mundury tureckie. Szable wykonali miejscowi kowale. Drewniane pochwy do nich przygotowali stolarze.
Jubileusz Turków postanowiło uczcić Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej. W Wielką Sobotę na rynku przed kościołem stanęła wystawa fotografii poświęcona historii Turków. Można też będzie zdobyć monografię Turków oraz album poświęcony innemu wyjątkowemu, świątecznemu wydarzeniu jakim jest Procesja Emaus. Stanął też manekin ubrany w historyczny mundur dobrskich Turków wraz z szablą miejscowej produkcji.