To pilotażowy projekt Miejskiego TBS Sp. z o. o. w Koninie
Dom Seniora w Koninie - mieszkania na wynajem
Przy ulicy Magnetytowej w Koninie
powstaje pierwszy Dom Seniora. O budynku z wszelkimi udogodnieniami
rozmawiamy z Piotrem Bywalcem, kierownikiem Działu Inwestycji w
Miejskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. w Koninie.
– 16 maja 2022 roku został wmurowany kamień węgielny.
Proszę powiedzieć, co powstaje na działce przy ulicy Magnetytowej
(obręb Przydziałki)?
– To budynek mieszkalny wielorodzinny z parkingiem i infrastrukturą techniczną. Inwestycję rozpoczęto w marcu 2022 roku, a jej zakończenie planowane jest na sierpień 2023 roku. Wykonawcą jest DEMOCO-Poland. Łączne nakłady na to zadanie to około 20 mln zł. Źródłem finansowania jest Fundusz Dopłat, którego obsługę prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Inwestycja będzie funkcjonować pod nazwą Dom Seniora w Koninie. Należy wskazać, że nie jest to placówka opiekuńcza i nie będzie związana z przepisami Ustawy o pomocy społecznej. Przyjęte rozwiązania techniczne są ukierunkowane na stworzenie wygodnej i bezpiecznej przestrzeni życiowej dla osób starszych, mogących zamieszkiwać samodzielnie i realizować swoje pasje życiowe w obrębie nieruchomości. Budynek został zaprojektowany w formie dwóch przenikających się prostopadłościanów (cztero- i sześciokondygnacyjnego). Jest niepodpiwniczony, mieści na parterze pomieszczenia do użytku wspólnego o powierzchni ok. 530 mkw. oraz na piętrach 32 lokale mieszkalne jedno- i dwupokojowe o łącznej powierzchni użytkowej ok. 1520 mkw. Obiekt wyposażony będzie w energooszczędne oświetlenie oraz monitoring wizyjny. Na dachu budynku zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 20 kW. Teren przynależny będzie częściowo ogrodzony, co przyczyni się do stworzenia przestrzeni do bezpiecznych spacerów i innej aktywności ruchowej mieszkańców. Będzie na przykład można skorzystać z urządzeń siłowni zewnętrznej i infrastruktury parkowej. Znajdzie się też parking zewnętrzny (wjazd chroniony szlabanem), podziemne zbiorniki do czasowego gromadzenia odpadów stałych, elementy małej architektury i zieleń oraz podziemny zbiornik przeciwpożarowy.
– Prace przebiegają zgodnie z założonymi terminami?
– Budowa Domu Seniora przebiega zgodnie z założonym harmonogramem, a nawet możliwe jest wcześniejsze zakończenie budowy. Odbiór końcowy przewidziano w sierpniu 2023 roku, a na początku października lokatorzy powinni otrzymać klucze do wynajmowanych lokali.
– Jakie będą kryteria przyznawania mieszkań?
– Zgodnie z nazwą Dom Seniora będzie przeznaczony dla osób w wieku senioralnym. Dokładne zasady przyznawania mieszkań zostały określone w uchwale dotyczącej zasad przeprowadzenia naboru i oceny punktowej wniosków o zawarcie umowy podnajmu lokali mieszkalnych w nowo budowanym budynku mieszkalnym wielorodzinnym Domu Seniora w Koninie, w ramach programu dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”. Rozpatrzeniem wniosków zajmie się Urząd Miejski w Koninie wspólnie ze Społeczną Komisją Mieszkaniową. Zasadniczo najemca winien być w wieku senioralnym (tj. po ukończonym 60. roku życia), nie może być właścicielem mieszkania lub domu, musi przedstawić dokumenty określające miesięczne dochody. Każde mieszkanie jest przewidziane do zamieszkania przez dwie osoby. Mieszkania jako lokale komunalne będą przeznaczone tylko i wyłącznie na wynajem i nigdy wynajmujący nie będą mogli ich wykupić i stać się ich właścicielami. Nie będzie także możliwości domeldowywania osób trzecich, niespełniających warunków określonych we wspomnianej uchwale.
– Budynkowi charakteru dodają otwarte przestrzenie wewnątrz, duże okna, szerokie korytarze, wysokiej klasy aluminiowa stolarka okienna.
– Chcemy, aby seniorzy czuli się tutaj jak najlepiej! Cały obiekt został zaprojektowany bez barier architektonicznych, a dostęp do wyższych kondygnacji zapewniają dwie cichobieżne windy przystosowane do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami. Przestronne ciągi komunikacyjne są tak zaprojektowane, by swobodnie mogły minąć się dwie osoby na wózkach inwalidzkich. Korytarze oraz części wspólne budynku zostaną wyposażone w monitoring, a w każdym mieszkaniu będą przyciski alarmowe umożliwiające wezwanie pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia czy życia. Na parterze Domu Seniora będą sale wielofunkcyjne, przeznaczone dla mieszkańców, w których mogą być prowadzone różnego rodzaju warsztaty i zajęcia terapeutyczne. Mogą także odbywać się imprezy kulturalne prowadzone przez organizacje pożytku publicznego, a w świetlicy wyposażonej w sprzęty kuchenne będzie można spożywać posiłki zamówione w ramach zewnętrznego cateringu. Oprócz dużych sal wielofunkcyjnych, na parterze budynku znajdują się pomieszczenia, które można będzie wykorzystywać do indywidualnych zabiegów.
Materiał promocyjny MTBS Sp. zo.o.
zdjęcia MTBS Sp. zo.o.