81 lat temu odbył się pierwszy transport ofiar Holocaustu przez Powiercie do Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Pamięć o tym wydarzeniu pielęgnuje społeczność gminy Koło.
W Powierciu, przy Głazie Pamięci, odbyły się gminne obchody 81. rocznicy pierwszego transportu ofiar Holocaustu przez Powiercie do Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Uroczystość rozpoczęło krótkie przypomnienie historii powstania przystanku kolejki wąskotorowej w Powierciu, po czym uczennica Szkoły Podstawowej im. Tony′ego Halika we Wrzącej Wielkiej wyrecytowała wiersz Izabeli Filipowicz pt. „Pociągi śmierci”.
Modlitwie za ofiary oraz o dar pokoju na świecie przewodniczył ks. Radosław Kobiela, proboszcz parafii pw. Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu, a po niej przybyłe na uroczystość delegacje przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy oraz mieszkańcy zapalili znicze i złożyli kwiaty, wśród których dominowały żonkile, będące symbolem życia, nadziei i pamięci.
Na zakończenie głos zabrali Władysław Włodarczyk, przewodniczący Rady Gminy w Kole, wójt Mariusz Rybczyński oraz Bartłomiej Grzanka, kierownik Muzeum byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, którzy w swoich przemówieniach podkreślili, znaczenie pamięci o przeszłości dla bezpieczeństwa w przyszłości.
opr. abk
zdj. Urząd Gminy w Kole