Ceny za energię elektryczną i trudna sytuacja w sektorze energetycznym zmusza samorządy do szukania oszczędności. Takie kroki poczyniła gmina Kościelec, która zaplanowała zainwestowanie w systemy fotowoltaiczne. Zostaną one zamontowane na budynkach placówek oświatowych i obiekcie urzędu gminy.
W reakcji na wprowadzenie przez Sejm RP ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, władze gminy Kościelec zdecydowały się na zainwestowanie w systemy fotowoltaiczne, które będą zamontowane na dachach kościeleckich szkół oraz na budynku urzędu gminy.
W tym celu włodarze zapoznali się z warunkami panującymi w obiektach i stanem technicznym dachów oraz zapotrzebowaniem energetycznym poszczególnych placówek oświatowych. Towarzyszył im w tym projektant systemów fotowoltaicznych. Jak nietrudno się domyślić, największe zapotrzebowanie na energię elektryczną ma Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelcu, dlatego też w planach jest zamontowanie na dachu obiektu instalacji o mocy ponad 39 kWp. Na Szkole Podstawowej w Trzęśniewie energię elektryczną będzie produkować instalacja o mocy 10 kWp, a na budynku szkoły i biblioteki w Dobrowie – instalacja o mocy około 5 kWp. Budynek urzędu gminy w produkcję energii elektrycznej ze słońca wspomoże instalacja o mocy prawie 16 kWp.
Trudniejsza sytuacja jest w Szkole Podstawowej w Ruszkowie Pierwszym. A to za sprawą nietypowego kształtu pokrycia dachowego i kiepski jego stan. W związku z tym władze gminy zdecydowały, że w najbliższym czasie zostanie on wyremontowany, a następnie zamontowana będzie instalacja fotowoltaiczna o mocy nieco ponad 16 kWp.
Jak przyznają samorządowcy, sytuacja w sektorze energetycznym nie napawa optymizmem. Mają jednak nadzieję, że te inwestycje znacząco wpłyną na ograniczenie bardzo dużych środków przeznaczanych z budżetu gminy na oświatę i zmieszczą się w nakazanym przez rząd przedziale oszczędności energii elektrycznej.
opr. abk
zdj. Urząd Gminy w Kościelcu