– Koninianom limit podwyżki ceny ciepła o 40 procent w stosunku do ceny dotychczasowej nie przysługuje – alarmuje Piotr Wolicki, prezes Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
15 września Sejm RP przyjął ustawę, która wprowadza tzw. rekompensaty z tytułu wzrostu cen ciepła systemowego, nie przyjął natomiast poprawki Senatu RP, która brzmiała: „Średnia cena wytworzenia ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość średniej ceny wytworzenia ciepła przez danego wytwórcę ciepła na dzień 31 marca 2022 r. powiększoną o 40%”. – W konsekwencji, wobec średniej ceny wytworzenia ciepła systemowego w Koninie, która na gruncie zapisów ww. ustawy, jest niższa niż ustawowo przyjęta średnia cena z rekompensatą, koninianom, najprawdopodobniej, żadne rekompensaty nie będą przysługiwały! Najprawdopodobniej, ponieważ ustawa czeka jeszcze na podpis Prezydenta RP, a następnie na publikację w Dzienniku Ustaw, co zapewne nastąpi przed końcem września 2022 r. i raczej jest już tylko formalnością – wyjaśnia Piotr Wolicki. – Oznacza to, że koninianom limit podwyżki ceny ciepła o 40 procent w stosunku do ceny dotychczasowej nie przysługuje! Jest to tym bardziej przykre z tego powodu, że ogrzewamy się ciepłem wytwarzanym z odnawialnych źródeł energii, a nie węglem emitującym ogromne ilości zanieczyszczeń!
Prezes KSM dodaje, czeka nas jeszcze do końca bieżącego roku wzrost tzw. opłaty przesyłowej, co spowoduje dalszy wzrost ceny dostawy ciepła. Przypomnijmy, że niedawno zostało ogłoszone, że w Koninie cena ogrzewania grzejnikami i podgrzania wody wzrośnie o 67 procent. Ma to związek, jak tłumaczono w MPEC, ze wzrostem ceny zakupu biomasy przez ZE PAK.
Jak poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie, uwzględniając wnioski większości odbiorców ciepła, 16 września rozpoczęło sezon grzewczy 2022/2023.