Realizacja przedsięwzięcia polegającego na modernizacji i rozbudowie oświetlenia ulicznego jest korzystna dla gminy Kłodawa z kilku powodów. Stąd decyzja samorządowców, by rozpoczętą w ubiegłej kadencji inwestycję kontynuować. Trwa kolejny etap zadania. Gmina, w 2022 roku, przeznaczy na nie ponad 1,5 mln złotych.
Trwa kolejny etap modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie gminy Kłodawa. Rozpoczęła się ona jeszcze w poprzedniej kadencji, a kontynuacją tego zadania, po objęciu fotela burmistrza, zajął się Piotr Michalak. W planach kłodawskich samorządowców, do końca tego roku, była wymiana wszystkich opraw sodowych na ledowe, a ponadto stworzenie dodatkowych 300 punktów świetlnych. – W poprzedniej kadencji wymieniono 300 opraw, w latach 2019-2021 kolejnych 700, a w roku 2022 wymienionych zostanie 376 opraw. Z uwagi na wysokie szacunki realizacji zamówienia, plan na ten rok został delikatnie zmodyfikowany. Zamiast 300 opraw, które miały zagęścić oświetlenie na już istniejących liniach, domontowanych zostanie 126 – informuje Piotr Michalak, burmistrz Kłodawy.
Po wszystkich procedurach przetargowych mających na celu wybór wykonawcy, Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza realizuje wymianę lamp sodowych na nowoczesne typu LED. – Wykonawcą zlecenia jest firma ELKON-BIS, która złożyła najkorzystniejszą ofertę cenową. Wartość całkowita zadania to prawie 1,2 mln złotych za montaż 502 opraw oświetleniowych. Lampy zostały wymienione już w Rgielewie, Rycerzewie i Podgajewie. Zmiana planów w tym przypadku oznaczała, że część środków przekierowanych została na rozbudowę oświetlenia w miejscach, w których nie było go w ogóle. Warto jednak podkreślić, że realizacja tego typu zadań, jest nieco droższa niż sama wymiana opraw – tłumaczy włodarz.
Aktualnie spółka prowadzi pięć postępowań, które dotyczą sołectw z terenu gminy. – To Pomarzany Fabryczne, Wólka Czepowa, Dąbrówka i Głogowa. Tam przybędzie łącznie 20 punktów świetlnych. W przygotowaniu znajdują się 3 kolejne postępowania dotyczące sołectw Bierzwienna Długa, Rycerzew i Tarnówka – dodaje burmistrz Kłodawy, podkreślając, że realizacja inwestycji z zakresu budowy i modernizacji oświetlenia ulicznego i drogowego jest możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy z kaliską spółką. – Rok 2022 jest bardzo obfity w inwestycje związane z oświetleniem ulicznym i drogowym. Aktualnie budujemy oświetlenie przy ul. Gruntowej, Klonowej, Akacjowej i Jaworowej, gdzie budowane są nowe nawierzchnie ulic. Wartość tylko tej budowy w zakresie oświetlenia to ponad 330.000 złotych. Na terenie miasta obecnie budowane jest oświetlenie na ulicach Wąskiej, Rumiankowej, Chabrowej, Makowej i Dzwonkowej. W terenie wiejskim budujemy w sołectwie Bierzwienna Długa Kolonia całkowicie nową linię oświetleniową, a nowe oprawy oświetlają już odcinki dróg w sołectwach Bierzwienna Krótka i Wólka Czepowa – zaznacza włodarz.
Całkowita wartość modernizacji i rozbudowy oświetlenia, w 2022 roku, wynosi prawie 2 mln złotych. To koszt brutto. Kwotę netto, czyli ponad 1,5 mln zł, gmina Kłodawa pokrywa ze środków własnych, resztę gwarantuje spółka. – To kolejny plus współpracy ze spółką. Warto też dodać, że realizacja przedsięwzięcia jest korzystna dla gminy Kłodawa z kilku powodów. Po pierwsze, oświetlone drogi i ulice zwiększają poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Po drugie, ograniczamy zużycie coraz droższej energii, a co za tym idzie, ograniczamy koszty. Po trzecie, oprawy, które montujemy, wyposażone są w system, który umożliwia programowanie, z jaką mocą w danych godzinach mają oświetlać drogę. W godzinach nocnych nasze lampy świecą jedynie 30 procent mocy nominalnej, co dodatkowo ogranicza koszty i zużycie energii. Poza tym, wraz z nowymi oprawami, które mają gwarancję, montowane są nowe wysięgniki i wykonywane jest nowe podłączenie. To również przyniesie dodatkowe korzyści w postaci mniejszej liczby awarii i ograniczy koszty konserwacji – wyjaśnia Piotr Michalak.