Kiedy spodziewasz się dziecka, twój świat zwykle wywraca się do góry nogami. Współcześnie coraz większej liczbie przyszłych mam zależy na tym, aby w jak największym stopniu kontrolować przebieg ciąży. Służy do tego między innymi kalkulator porodu. Jak działa? Czy na podanych przez niego wyliczenia można w pełni polegać?
Kobiety, które były w ciąży i te, które rodziły, wiedzą, że ciąża i poród to „żywioł" nad którym nie ma się kontroli. Jest jednak zrozumiałe, że noszenie w sobie nowego życia, a potem wydanie na świat dziecka jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu kobiety. Nic więc dziwnego, że przyszłe mamy na tyle, na ile mogą, starają się ograniczyć liczbę niewiadomych. Jednym z narzędzi, które pozwala zwiększyć komfort oczekiwania na dziecko, jest kalkulator terminu porodu. Na czym się opiera?
Kalkulator terminu porodu to narzędzie online, które umożliwia wyliczenie przybliżonego terminu porodu. Termin porodu wyliczony przez kalkulator online jest tak samo wiarygodny, jak termin wyliczony przez kalkulatory położnicze stosowane przez lekarzy. Należy jednak pamiętać że zarówno lekarz, jak i narzędzie online podają jedynie przybliżony termin rozwiązania i nie dają stuprocentowej gwarancji, że poród nastąpi w danym dniu.
Średnia długość ciąży to 40 tygodni. Oznacza to, że poród może nastąpić w 40 tygodniu, ale także w 38 lub 42. Do liczenia terminu porodu wykorzystuje się regułę Naegelego. Sam wzór Naegelego wydaje się dosyć skomplikowany (termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 1 rok + 7 dni). Najważniejsze w tej regule jest przyjęcie założenia, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki to pierwszy dzień ciąży. Choć brzmi to absurdalnie, tak liczy się tygodnie ciąży – a więc pierwsze dni ciąży są liczone, jeszcze zanim doszło do zapłodnienia!
Zwykle kalendarz terminu porodu opiera się właśnie na regule Naegelego. To oznacza, że termin porodu jest wyliczany na podstawie pierwszego dnia ostatniego okresu, który miałaś przed zapłodnieniem.
Kalendarz terminu porodu jest o tyle wadliwy, jak wadliwa jest sama reguła Naegelego. Reguła ta sprawdza się w przypadku kobiet, które mają regularne, „książkowe” cykle miesiączkowe, które trwają 28 dni, a owulacja występuje w 14 dniu cyklu. Reguła Naegelego nie sprawdza się w przypadku cykli nieregularnych, które są coraz częstsze w populacji (na przykład ze względu na stresujący tryb życia).
Nawet przy regularnych miesiączkach różne czynniki mogą wpłynąć na przesunięcie terminu rozwiązania. Są to:
duży stres,
niedożywienie,
wcześniejsze poronienie,
wcześniejszy poród przedwczesny,
wiek poniżej 20 roku życia lub po 35 roku życia.
ostatniej miesiączki,
owulacji,
zapłodnienia (daty poczęcia),
inseminacji nasienia,
transferu zarodka(przy In Vitro).