Wybierając się w zagraniczną podróż służbową pamiętaj, że ze strony pracodawcy przysługuje Ci zwrot kosztów przejazdu i noclegu. Rozliczenie opiera się na przedstawieniu pracodawcy rachunków za bilety czy hotel. Jeżeli pracownik wyjeżdża w podróż służbową własnym samochodem, należy mu się zwrot kosztów za paliwo. Taki zwrot nie przysługuje pracownikowi, który wybiera się na wyjazd biznesowy samochodem służbowym.
Pracownikowi przebywającemu w zagranicznej podróży służbowej przysługuje także tzw. dieta - w wysokości, która obowiązuje w danym państwie. Wysokość diety zależna jest od czasu spędzonego w podróży biznesowej. Zasady naliczania diet zagranicznych przedstawiają się następująco:
1/3 obowiązującej stawki – jeśli podróż służbowa trwa krócej niż 8 godzin;
1/2 stawki – jeżeli wyjazd trwa 8-12 godzin;
100% stawki, jeśli podróż trwa ponad 12 godzin.
Wybierając się w podróż służbową pamiętaj, aby zabezpieczyć się w razie choroby lub wypadku. W tym celu warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten jest potwierdzeniem, że dana osoba jest ubezpieczona w Polsce i umożliwia korzystanie z opieki medycznej w krajach UE i EFTA. Warto mieć jednak na uwadze, że EKUZ obejmuje tylko te świadczenia medyczne, które są darmowe w danym kraju. W razie potrzeby wszystkie inne aspekty opieki zdrowotnej musimy pokryć z własnej kieszeni, pomimo posiadania karty EKUZ. Dlatego przed zagranicznym wyjazdem biznesowym dobrze jestwykupić ubezpieczenie podróży służbowej. Pracodawca nie ma obowiązku obejmowania ochroną pracownika, który wybiera się na biznesowy wyjazd. Dlatego jeśliosoba, która Cię zatrudnia,nie zapewnia Ci ubezpieczenia podróży służbowej, warto zadbać o tę kwestię we własnym zakresie.
Ubezpieczenie podróży służbowych jest przeznaczone dla osób, które wybierają się na wyjazd biznesowy. Aby wybrać najkorzystniejszą polisę, trzeba przyjrzeć się kilku parametrom danej oferty. Poszukując odpowiedniego ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na zakres ochrony. Ubezpieczenie zagranicznej podróży służbowej powinno obejmować przede wszystkim takie elementy jak koszty leczenia (KL), ubezpieczenie w ramach następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie sprzętu sportowego. W przypadku pracowników fizycznych konieczne jest także wykupienie dodatkowego rozszerzenia ochrony. Oprócz zakresu ochrony warto zwrócić uwagę również na koszt ubezpieczenia podróży służbowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne pakiety polis służbowych, dzięki czemu każdy może wybrać wariant ubezpieczenia idealnie dopasowany do własnych potrzeb.
Szukasz korzystnej oferty ubezpieczenia podróży służbowej? Zanim zdecydujesz się na wykupienie konkretnej polisy, zapoznaj się z porównywarką ubezpieczeń - https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/0.html. Znajdziesz tam porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli, co pozwoli Ci wybrać polisę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.