Przerwa trwała dwa długie pandemiczne lata, ale 22 maja do kalendarza imprez wróciła Wielka Majówka Powiatu Tureckiego, która zgodnie z wieloletnią tradycją wróciła na boisko Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich. Z rozmachem zorganizowana impreza przyciągnęła tłumy gości, co pokazało, z jakim wytęsknieniem oczekiwaliśmy na tego typu wydarzenia plenerowe.
Można się spierać o to czy niedzielna Wielka Majówka Powiatu Tureckiego z 22 maja br. zostanie uznana przez przyszłych historyków za symboliczny koniec czasu pandemii w naszym powiecie, ale z cała pewnością dowiodła jak bardzo była wyczekiwana. Z powodów, których nie trzeba specjalnie tłumaczyć, nie zabrakło akcentów ukraińskich. Zarówno, gdy chodzi o oprawę muzyczną, jak i elementy kulinarne. W pierwszym przypadku był to występ zespołu „Taraka”, inspirujący się w swojej muzyce folklorem ukraińskim właśnie, a jeśli idzie o kulinaria, to nie zabrakło specjałów z kuchni ukraińskiej.
Jednak tym co absolutnie zdominowało tegoroczną edycję Powiatowej Majówki był istny wysyp Kół Gospodyń Wiejskich, które w liczbie 28 zaprezentowały się w Kaczkach Średnich z pomysłowo zaaranżowanymi stoiskami. Widać, że obfity strumie pieniędzy jaki w ostatnich latach płynie do KGW jakby tchnął nowe życie w te tradycyjne na polskiej wsi struktury. Na niedzielną imprezę przedstawicielki KGW z terenu powiatu tureckiego tak licznie zwabiły konkursy z nagrodami, które zaproponowali organizatorzy.
Bodaj najbardziej prestiżowa rywalizacja towarzyszyła IV już edycji Kulinariów Powiatu Tureckiego. Zwycięskie laury przypadły paniom z KGW Targówka (gmina Malanów, druga lokata przypadła KGW „Marianki” z Marianowa (gmina Kawęczyn), a podium uzupełniło KGW w Przykonie. Z kolei największe uznanie jurorów za najpyszniejsze słodkości przypadło KGW „Marianki” z Marianowa.
Z kolei najbardziej zacięta rywalizacja miała miejsce w „Konkursie na najlepsze przepisy tradycyjnej kuchni powiatu tureckiego”. Pierwszą lokatę podzielono ex aequo pomiędzy KGW w Kunach (gmina Władysławów), a wymieniane już KWG „Marianki”, które jak się okazuje prawdziwym kolekcjonerem nagród i tytułów. Również kolejne miejsce przypadło ex aequo KGW Niezapominajka z Polichna (gmina Władysławów) i KGW z Pęcherzewa (gmina Turek).
Podobnie było z najniższym stopniem na podium, na którym zgodnie stanęły panie z KGW w Gąsinie (gmina Przykona) i KGW „Wojciechowianki” (gmina Kawęczyn).
Wszystkie biorące udział w konkursie receptury zostały umieszczone w specjalnym wydaniu publikacji zatytułowanej „Przepiśnik Powiatu Tureckiego”.
Na koniec też okazało się, że jurorom zabrakło kryteriów, a może i po trosze odwagi i nie udało się rozstrzygnąć rywalizacji ARiMR w konkursie na najpiękniejsze stoisko, któremu patronowała ARiMR. Dla usprawiedliwienia organizatorów należy przyznać, że wybór spośród 28 nader pomysłowo zaaranżowanych stoisk był więcej niż trudny.
AJ