– W ubiegłym roku wielkopolskie środowiska naukowe, biznesowe i samorządowe podpisały Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, która mogłaby funkcjonować między innymi w oparciu o istotnego gracza w naszym regionie, jakim jest ZE PAK SA – powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego otwierając wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu spotkanie z udziałem marszałków oraz przedstawicieli województw dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego – regionów, które wspierają powstanie dolin wodorowych.
– Pojęcie doliny wodorowej pojawia się w strategiach wodorowych, zarówno europejskiej, jak i polskiej. Trudno jednak doszukać się w tych dokumentach precyzyjnego określenia, czym powinna być dolina wodorowa, jaką przyjąć jej formę organizacyjną. Istotnym jest więc uregulowanie tej kwestii w formie prawnej. W ubiegłym roku wielkopolskie środowiska naukowe, biznesowe i samorządowe podpisały Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, która mogłaby funkcjonować między innymi w oparciu o istotnego gracza w naszym regionie, jakim jest ZE PAK SA – powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego otwierając 16 maja w urzędzie marszałkowskim spotkanie z udziałem marszałków oraz przedstawicieli województw dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
To regiony, które wspierają powstanie dolin wodorowych i są otwarte na dialog, dzielenie się wiedzą oraz wspólne projekty. Zdaniem obecnego na spotkaniu Jacka Bogusławskiego, członka zarządu województwa wielkopolskiego, przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, w regionie mamy potencjał w postaci pasjonatów wodoru skupionych wokół Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, a reprezentujących przedstawicieli nauki, biznesu, samorządów i obywateli.
Rozwój oparty o technologie wodorowe nie może odbywać się w sposób rozproszony i powinien być jak najbardziej skoordynowany. Przykładem takiej współpracy była dyskusja nad wyzwaniami związanymi z tworzeniem dolin wodorowych, a także możliwościami potencjalnych działań wspierających rozwój polskich dolin wodorowych z Regionalnych Programów Operacyjnych.