Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Otwarcie nowej stacji uzdatniania wody. Posłuży miastu kolejne 30 lat

13:59, 21.03.2022 Aktualizacja: 05:18, 27.10.2025
Skomentuj Otwarcie nowej stacji uzdatniania wody. Posłuży miastu kolejne 30 lat

Dziś miało miejsceuroczyste otwarcie nowej Stacji Uzdatniania Wody Konin – Kurów w Koninie. –Jest to największa i najważniejsza inwestycja w historii Przedsiębiorstwa Wodociągówi Kanalizacji w Koninie. To sukces technologiczny na miarę XXI wieku – powiedziałZbigniew Szymczak, prezes PWiK.

Nowa stacja zaopatruję całą aglomerację konińską w wodę, azastosowana w niej nowa metoda dezynfekcji za pomocą elektrolizerawykorzystującego podchloryn sodu zapewnia bezpieczeństwo dla całego miasta.Dawna technologia oparta na wodzie chlorowej stanowiła duże zagrożenie dlawielu mieszkańców. – Do tej pory przywoziliśmy na nasz obiekt dziesiątki butliz chlorem gazowym. Rozszczelnienie takiej butli mogłoby doprowadzić do katastrofyw centrum naszego miasta – tłumaczył prezes PWiK.

– Ta inwestycja da mieszkańcom zdrową, smaczną i bezpiecznąwodę do picia. (…) Witamy państwa w XXI wieku w Europie – powiedział PiotrKorytkowski, prezydent Konina.

Koncepcja modernizacji nowej stacji wodociągowej zostałaopracowana w 2014 r. Trzy lata trwało samo przygotowanie dokumentacjibudowlanej. W 2019 r. został ogłoszony przetarg i wybrany wykonawca. – Było toosiem lat ciężkiej pracy wszystkich osób zaangażowanych w realizację tegoprojektu – mówił Zbigniew Szymczak. – Załoga PWiK, od montera po inżyniera, tonajwartościowsze zasoby, rzec można srebra rodowe naszej spółki.

Na terenie nowego obiektu wodociągowego zamontowano także źródłaodnawialnej energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu stacja jestw pełni samowystarczalna, jeżeli chodzi o energię elektryczną i cieplną.

Stacja uzdatniania wody kosztowała prawie 41 mln zł.Wsparcia finansowego w formie pożyczki udzieliły: NFOŚiGW (25.423.000 zł) orazWFOŚiGW (6.432.000 zł). Własne środki to 8.695.000 zł.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%