– Rolnicy zawsze pracują ciężko w pocie czoła, inwestują, borykają się z różnymi przeciwnościami aury i nigdy nie mogą być pewni godziwych zysków – mówił podczas gminno-parafialnych dożynek Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi.
Święto plonów w gminie Kazimierz Biskupi rozpoczęło się tradycyjnie mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Marcina z Tour, której przewodniczył ks. Edmund Michalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kazimierzu Biskupim. Później korowód dożynkowy udał się do Gminnego Ośrodka Kultury. Tam odbyła się oficjalna część dożynek. Relację z jej przebiegu można było też oglądać na świeżym powietrzu, na wielkim telebimie ustawionym przed budynkiem.
Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania wieńców dożynkowych. W tym roku wykonały je sołectwa Dobrosołowo, Kazimierz Biskupi i Wieruszew. Wszystkie otrzymały podziękowanie za podtrzymywanie tradycji. Później starostowie dożynek: Edyta Szymankowska z Bochlewa i Michał Walachowski z Bielaw przekazali na ręce gospodarza dożynek chleb. – Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni dla każdego rolnika, to jeden z najważniejszych staropolskich obyczajów. Tak dawniej, jak i dziś są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb – mówił wójt Grzegorz Maciejewski. Podkreślił również, jak ważna jest praca rolników, często w niepewnych warunkach.
W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs na najładniej wystrojoną wieś oraz najładniejszy bukiet dożynkowy. Nagrody otrzymały sołectwa Kozarzewek (za dekorację przy Wiejskim Domu Kultury), Cząstków oraz wspólnie Wieruszew, Wola Łaszczowa, Posada, Sokółki, Władzimirów. Podczas części oficjalnej gminnego święta plonów wręczono także odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. To wyróżnienie otrzymali: Anna Kubiak z Woli Łaszczowej, Mirosław Strzelecki, mieszkaniec Posady oraz Michał Walachowski z Bielaw. Natomiast starosta koniński Stanisław Bielik wręczył odznakę „Zasłużony dla powiatu konińskiego” Zofii Łebkowskiej z Władzimirowa. Podziękowano również firmom, które działają na terenie gminy i wspierają lokalne przedsięwzięcia, akcje charytatywne.
Podczas dożynek nie mogło zabraknąć pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Są przedstawicielki Kozarzewa, Kozarzewka, Posady, Kazimierza Biskupiego, Jóźwina, Władzimirowa i Kamienicy. Podczas dożynek można również zaszczepić się przeciwko COVID-19, jak również odwiedzić Mobilny Punkt Spisowy.