Czy w Koninie powstanie pierwsza w Europie fabryka wodoru produkowanego z plastikowych śmieci w technologii DMG? Jak dowiadujemy się z portalu wysokienapiecie.pl, spółka Hydropolis United ubiega się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pożyczkę w wysokości 80 milionów złotych na taką inwestycję.
Mowa jest tutaj o programie Nowa Energia w dziale produkcji, transportu i wykorzystania wodoru. Złożono 8 wniosków, z czego 2 eksperci odrzucili, więc o pożyczki ubiega się 6 podmiotów. Łącznie opiewają one na kwotę prawie 400 milionów złotych, natomiast do podziału jest 300 milionów.
Jak się dowiadujemy z portalu wysokienapiecie.pl „o 80 mln zł ubiega się należąca do Aleksandry Bińkowskiej spółka Hydropolis United, która chce zbudować w Koninie fabrykę wodoru produkowanego z plastikowych śmieci w technologii DMG. Licencję firma założona przez Bińkowską kupiła od notowanej na londyńskiej giełdzie spółki Powerhouse Energy. Byłaby to pierwsza taka fabryka na kontynencie europejskim”. Czym jest technologia DMG? Jest to nowy rodzaj recyklingu chemicznego, wykorzystujący nienadające się do recyklingu tworzywa sztuczne i odzyskuje z nich maksymalną ilość energii.
Na liście ubiegających się o pożyczkę jest również mająca siedzibę w Koninie PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Spółka wnioskuje o prawie 76 mln zł wsparcia na budowę zakładów innowacyjnych autobusów wodorowych. Portal powołując się na informacje Dziennika Wschodniego wskazuje, że taka fabryka miałaby stanąć na pograniczu Lublina i Świdnika i produkować pół tysiąca autobusów rocznie.