Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Ogórek już kursuje! Trwa Zbarejowany Konin

16:47, 14.08.2021 Aktualizacja: 19:07, 21.10.2025
Skomentuj Ogórek już kursuje! Trwa Zbarejowany Konin

Ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Koninacieszą się kursy jelczem, potocznie zwanym ogórkiem, który dziesiątki lat temu naco dzień woził pasażerów po ulicach miasta. Starszym przypomina tamte czasy,młodsi po raz pierwszy mają okazję zobaczyć znane im jedynie z filmów obrazki zczasów PRL-u. Klimat lat 70-, 80, 90-tych panuje także na starówce. A to dziękipierwszej w historii imprezie pod hasłem „Zbarejowany Konin”.

Wpierwszy kurs ogórek zabrał pasażerów o godzinie 15.00 z ulicy Grunwaldzkiej.Co pół godziny na przystanku gromadzą się kolejni chętni. Przenosząc się wprzeszłość przypominają sobie wielką obudowę silnika przy kierowcy, na której sadzanodzieci, kasowniki z rączką, czy też napisy, które zakazywały rozmowy z kierowcą,albo informowały, że w razie zastrzeżeń można się wpisać w książkę zażaleń,właśnie u kierowcy.

Komunikacyjnapodróż w czasie jest możliwa dzięki Stowarzyszeniu RetroTrans, które powstało wtym roku i którego celem jest ratowanie zabytków konińskiej komunikacjimiejskiej. W tej chwili w Krakowie trwa właśnie generalny remont scanii CR111M z 1976 roku, która została odkupiona odprywatnego właściciela w Sompolnie. – Koszt remontu to 270 tysięcy złotych – mówiłMarcin Zacharek ze Stowarzyszenia RetroTrans. – Mamy nadzieję, że uda się nam uzbieraćśrodki i że pojazd wyjedzie w takim stanie, jakby był prosto z fabryki. Już dziśmożemy zapewnić mieszkańców Konina, że będziemy organizować kursy odrestaurowanymautobusem.

PRL-owski klimat panuje także na starówce. Można oglądaćzabytkowe samochody, wziąć udział w licznych zabawach, obejrzeć wystawęprzypominającą historię spisów powszechnych, a o 19.00 rozpocznie siędyskoteka. Stroje z czasów PRL-u wskazane.

Oczywiście przez cały czas trwa akcja zbiórki pieniędzy narehabilitację pioniera konińskiego hip-hopu – Cypisa. To jedyna szansa, żeby porozległym udarze mógł wrócić do sprawności. Liczy się każda złotówka.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%