Konin ma mistrzów Polski! Mustangi najlepsze w turnieju finałowym

2021-05-16 14:36:47

Koszykarze na wózkach KSS-u Mustanga Konin po raz drugi z rzędu zdobyli złote medale mistrzostw Polski. W rozegranym w Kole turnieju finałowym zawodnicy Piotra Łuszyńskiego pokazali wielką klasę, pokonując najpierw w boju półfinałowym Fundację Salutare Wrocław, a w wielkim finale – KS Pactum Scyzory Kielce.

KSS Mustang Konin od początku stawiany był w roli faworytów turnieju finałowego, w którym udział brały cztery najlepsze ekipy fazy zasadniczej. Oprócz koninian w tym gronie znalazły się KS Pactum Scyzory Kielce, IKS GTM Konstancin oraz Fundacja Salutare Wrocław.

Obrońcy tytułu w półfinale mierzyli się z wrocławianami, którzy w tym sezonie potrafili napsuć sporo krwi wyżej notowanym przeciwnikom. Świetnie przygotowana ekipa Mustangów rozbiła jednak przyjezdnych 79:44, budując dużą przewagę już w pierwszych dwóch kwartach wygranych w stosunku 22:8. W drugiej połowie tego spotkania koninianie spokojnie kontrolowali przebieg gry, a najlepiej rzucającym graczem meczu okazał się grający trener Piotr Łuszyński, który uzbierał aż 30 punktów.

W drugim półfinale zgodnie z przewidywaniami lepsi okazali się kielczanie. Tym samym w wielkim finale mierzyć miały się dwie najlepsze drużyny sezonu zasadniczego. Początek najważniejszego spotkania turnieju był nieco nerwowy w wykonaniu obu drużyn. Dopiero w 2:30 min. pierwsze punkty zapisane zostały na koncie gospodarzy. Dobrze pod koszem rozpoczął Marek Wesołowski, do którego grane były piłki w pierwszych akcjach.

Widać było świetne przygotowanie taktyczne koszykarzy Mustanga. Twarda postawa w obronie, częste zbiórki pod własnym koszem i skuteczne kombinacyjne akcje w ataku pozwoliły uzyskać sporą przewagę po pierwszej kwarcie, która zakończyła się pięknym rzutem za 3 punkty Piotra Łuszyńskiego i wynikiem 23:10.

Również drugą kwartę Mustang rozpoczął z wysokiego C, odskakując jeszcze bardziej przeciwnikom. Kiedy wydawało się, że koninianie zdemolują w tym meczu Scyzory, przyjezdni przebudzili się i zaczęli stopniowo zmniejszać straty. Kielczanie zdobyli nawet 11 punktów z rzędu, zaliczając kilka udanych akcji w ataku oraz defensywie, a także świetny rzut za 3 punkty. Wszystko to sprawiło, że kielczanie wyszli na plus w tej części meczu. Po pierwszej połowie to wciąż Mustang prowadził 39:29, jednak rywale pokazali, że walczyć będą o zwycięstwo do samego końca.

Najbardziej wyrównana była trzecia kwarta, w której oba zespoły punktowały na przemian. O dwa oczka więcej zaliczyli jednak koninianie, których od drugiego złota w historii dzieliło już tylko 10 minut. Ten czas Mustang spożytkował najlepiej jak mógł. Chłodne umysły pozwoliły zespołowi Piotra Łuszyńskiego wygrywać najważniejsze akcje, dzięki czemu Mustang odskoczył nawet na 20 punktów. Tej przewagi nie roztrwonił, a w końcówce spieszący się kielczanie szybko gubili piłkę, dzięki czemu gospodarze zdobywali łatwe punkty z kontr.

W ostatnich sekundach koszykarze z Kielc zachowali się w piękny sposób, kładąc piłkę na parkiecie i bijąc brawo swoim przeciwnikom. Ten gest zostanie na pewno zapamiętany na długo przez wszystkich zgromadzonych w hali sportowej w Kole. Była to niewątpliwie lekcja szacunku sportowego.

Mustang zwyciężył ostatecznie 79:58 i po raz drugi z rzędu mógł wznieść puchar mistrzów kraju. Trofeum odebrała najmłodsza w składzie Klaudia Mruk, która wcześniej miała przyjemność dokonać symbolicznego odcięcia siatki z kosza.

W meczu o brąz lepsi o zaledwie jeden punkt okazali się zawodnicy z Konstancina. Oprócz nagród drużynowych organizatorzy przyznali wyróżnienia indywidualne. W najlepszej piątce turnieju znaleźli się Piotr Łuszyński i Kamil Kornacki (obaj Mustang Konin), Filip Moćko (Pactum Scyzory Kielce), Piotr Pawełko (IKS GTM Konstancin) oraz Tomasz Łyko (Fundacja Salutare Wrocław). Najlepiej punktującym graczem okazał się Filip Moćko z wynikiem 63 oczek, a MVP turnieju wybrany został Kamil Kornacki.