Mieszkańcy sołectwa Głodno, w gminie Krzymów, poprosili urzędników, by naprawili im drogę. Niefortunnie swoje pismo nazwali petycją. Okazało się, że nie może być ona rozpatrzona, bo według prawa… petycją nie jest.
– W imieniu swoim i mieszkańców wsi Głodno zwracam się z wnioskiem o podjęcie jakichkolwiek działań, mających na celu wykonanie odpowiedniej nawierzchni asfaltowej na odcinku drogi prowadzącej przez naszą wieś. Prośbę swą motywuję fatalnym stanem przedmiotowej drogi – na dzień dzisiejszy śmiem twierdzić, że to najgorszy odcinek drogi na terenie naszej gminy, w dodatku prowadzący do szkoły i uczęszczany przez dzieci i młodzież, które narażone są na bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia. Dziury oraz koleiny, które powstały, narażają na poważne uszkodzenie zawieszenia, podwozia i karoserii jeżdżących tam samochodów. Od kilkunastu lat przy pomocy gminy droga jest utwardzana, lecz to tylko chwilowa poprawa, ponieważ po deszczach pojawiają się dziury, a ze względu na brak odwodnienia tłuczeń, kamienie i piasek jest wymywany. Ciągłe utwardzanie w taki sposób generuje dodatkowe koszty dla nas wszystkich, a niestety nie daje efektu. Zimą droga jest na ogół nieodśnieżana. Wyżej wymieniony odcinek drogi nie jest łatwą lokalizacją na mapie naszej gminy, ale dalej to jej część, a dobry gospodarz dba o wszystkie zakątki swojej małej ojczyzny. Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się z prośbą o wyremontowanie i położenie asfaltu na przedmiotowym odcinku drogi gminnej. Prosimy o przychylne rozpatrzenie naszej petycji. Z wyrazami szacunku w imieniu mieszkańców sołtys Ewa Czaja – czytamy w piśmie, nazwanym petycją, do wójta gminy Krzymów.
A oto odpowiedź skierowana do sołtys Sołectwa Głodno Ewy Czai, która występowała w ich imieniu. – Do Urzędu Gminy w Krzymowie 18 stycznia 2021 r. wpłynęła petycja wnioskująca o podjęcie działań mających na celu wykonanie nawierzchni asfaltowej na odcinku drogi prowadzącej do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Głodnie – czytamy. Dalej poinformowano mieszkańców, co według ustawy petycja powinna zawierać. – 1. oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdego z tych podmiotów oraz osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję; 2. wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów; 3. oznaczenie adresata petycji; 4. wskazanie przedmiotu petycji – czytamy. Urzędnicy szczegółowo przeanalizowali pismo i stwierdzili, że petycja nie spełnia wymogów, więc nie zostanie rozpatrzona.