Pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku Onkomarsz Granicami Polski zaplanowany na 28 czerwca – 4 lipca został zamieniony na OnkoRejs kajakiem po Warcie na trasie Ladorudz – Konin. Właśnie w trasę wypłynęło kilka kajaków.
Celem V Ogólnopolskiego OnkoRejsu jest zwrócenie uwagi, jak ważna jest profilaktyka, że rak to nie wyrok i można go wyleczyć, jeśli jest odpowiednio szybko zdiagnozowany.
Pokazanie, że nieważne, ile ma się lat, jaki ma się status społeczny, ile się zarabia, gdzie się mieszka, rak może dotknąć każdego z nas. Projekt zdejmuje stygmaty choroby śmiertelnej, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Pokazuje, że raka można wyleczyć i mimo choroby można żyć normalnie korzystając z życia, pracując, podróżując, działając na rzecz innych. Że nie trzeba leżeć w łóżku czekając na śmierć, ale można zrobić dla siebie i dla innych wiele dobrego.
Projekt jest wyjątkowy, ponieważ na każdym etapie realizacji projektu włączone są osoby po lub w trakcie przejść onkologicznych lub ich bliscy. Jest to projekt realizowany przez osoby zagrożone wykluczeniem dla osób zagrożonych wykluczeniem.
– To element terapii, wykorzystujący przeżywanie przygody w radzeniu sobie ze stresem w chorobie nowotworowej. Badania pokazują, że uczestnictwo w edukacji przygodowej sprzyja spojrzeniu na chorobę z dystansu i promuje lepsze radzenie sobie z nią. Umożliwia również pacjentom nabywanie umiejętności rozpoznawania w sobie wewnętrznej siły do walki z chorobą, radzenia sobie z emocjami, ułatwiając konstruktywną komunikację i znalezienie sensu choroby. Warto też podkreślić, że projekt dzięki nagłośnieniu medialnemu oraz działaniom w internecie trafi do szerokiej społeczności ludzi chorych dając im nadzieję i pomagając powrócić do normalnego życia, a także ludzi zdrowych, które dzięki nagłośnieniu wagi profilaktyki zbadają się i możliwe, że dzięki temu uratują zdrowie i życie. Fundacja Onkorejs – Wybieram Życie chce dotrzeć do jak największej liczby osób chorych, potrzebujących nadziei i wiary w to, że można żyć normalnie. A także do zdrowych, którym należy podkreślić wagę profilaktyki – mówi Zofia Mac, koordynator projektu.